Endişe Veren Varyantlar Yine Yeniden Gündemde

Endişe Veren Varyantlar Yine Yeniden Gündemde

COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2’nin de yeni endişe uyandırıcı varyantları ortaya çıkmaya devam ediyor. Güncel dolaşımda olan SARS-CoV-2 varyantı diğer solunum yolu virüslerinin bulaşıcılığı daha yüksek özellikle yaşlıların da içinde bulunduğu riskli grupları daha çok etkiliyor. Yoğunlaşan hastane yatışlarını önlemek ve genel olarak hastalıktan korunmak için önlemlerin artırılması gerekiyor.

Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı

Kasım 2023 ün ortalarından itibaren COVID-19 vaka artışları dikkat çekici şekilde artıyor. Pandemi bitti düşüncesiyle önlemlerin kalkması, virüslerin varlığını sürdürmesi, bağışıklık sisteminin bu virüsleri unuttuğu için yeterince savaşamaması, hastalıkların çok daha yoğun şekilde yaşanmasına neden oluyor. Özellikle yaşlı ve küçük çocuklarda viral solunum yolu hastalıklarının ağır seyrediyor.

Endişe edice varyantlar çıkmaya devam ediyor

Genetik olarak değişikliğe uğramış virüse “varyant” adı verilir. Bulaşıcılığı ve hastalandırıcılık özelliği artmış, laboratuvar testleri ve ilaçların etkisinden kaçabilen varyantlara ise “endişe uyandıran varyantlar” denir. COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2’nin de yeni endişe uyandırıcı varyantları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Sars-CoV-2 varyantının bulaşıcılığı daha yüksek

Dolaşımdaki SARS-CoV-2 varyantının diğer solunum yolu virüslerinden bulaşıcılığı daha yüksek olduğu için özellikle yaşlı grubu çok etkiliyor. Bu nedenle de ülkemizde son aylarda hastane ve yoğun bakım ünitelerine yatışlarda artışın devam ediyor. Gribin erken saptanması durumunda etkili olan ilaç erken başlanırsa hastalığın hafif seyretmesini sağlanabilir. Oysa ki COVID-19 için etkili bir ilaç yoktur. Bu nedenle grip ve COVID-19’dan kaçınmak için en önemli yöntem korunmadır.

Şikayetler altta yatan hastalığa göre artabilir

Güncel varyant ile oluşan belirtiler; boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, ateş ve terleme gibi griple benzer şekilde yaşanıyor. Hastaların çoğunda klinik tablonun hafif seyirli olmakla birlikte bu durumun hastanın altta yatan hastalığı olup olmaması ve bağışık durumuyla yakından ilişkilidir.

Pandeminin başındaki önlemleri hatırlatmakta yarar var

Varyantlara karşı geliştirilen aşılar ülkemizde bulunmadığı için önlemler çok daha önem taşıyor. Bu nedenle bulaşıcılığı çok artmış olan yeni SARS-CoV-2 varyantı ve diğer solunum yolu virüslerinden korunmak için maske, mesafe, kalabalık ortamlardan kaçınma, el hijyeni, hastaların izolasyonu gibi pandeminin başındaki önlemleri yeniden hatırlamakta ve günlük hayatta uygulamakta yarar var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.