Ergenlerle İletişim Kurmanın Püf Noktaları

13.05.2014
62
Ergenlerle İletişim Kurmanın Püf Noktaları

cocukları-kıs-hastaliklarından-korumanin-yollariErgen çocuklarla annelerin arasında yaşanacak ilişki, çatışma yerine daha sıcak ve daha hoşgörülü bir ilişkiye dönüşebilir mi? Uzmanlara göre bu sorunun yanıtı, evet! Yeter ki, siz ergenler dünyasını anlamak için bir adım atın. Sorunları aşmak için arkadaş olmaya çalışmak yerine onu anlamak ve yol göstermek daha önemlidir. Bunu sağlayabilmek için de, öncelikle onlarla iletişim kurabilmek gerekiyor.

Arzu Önal

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Egolarının çok yüksek ama bir o kadar da çok kırılgan oldukları bu dönemde, ergenle iletişim hiç de kolay değildir. Çocukluktan çıkmaya çalışan, fakat dönem dönem gelgitler yaşayan ergen, anneyle sağlıklı iletişim kuramamışsa okul ve arkadaşlık ilişkilerinde de zorlanabilir. Anne ve babadan uzaklaşmak isterken aslında ‘aidiyet’ duygusuna da ihtiyaç duyan ergen yalnızlık ve melankoli duygularına sürükleyebilir.

Ergen Kız- Annne İlişkisi

Ergenlik döneminde kız çocukları ebeveynlerinden kopmaya ve bireyselleşmeye çabaladıkları için bu dönemde anneden biraz uzaklaşmak isteyebilir. Anneler genellikle kuralları hatırlatan kişi oldukları için arkadaşlarına yönelebilir. Ayrıca kuşak farkı da önemli bir etkendir. Onlara göre anneler günümüzün modasını, çağımızın sunduğu teknolojik gelişmeleri bilmezler; kendi gençlik döneminde takılı kalırlar. Kimi ergen kızlar, özellikle de kendine ve fiziğine güvenmeyenler, anneleri zayıf, güzel ya da bakımlıysa, onu kendilerini rakip olarak görebilir veya kıskanabilir. Annesiyle rekabet içine girebilir. Tüm bunların sonucunda da iletişim problemleri yaşanmaya başlar.

Ergen Erkek – Anne İlişkisi

Ergenlik dönemine özgü ayrılma ve bireyselleşme kızlarda olduğu gibi erkek ergenler için de geçerlidir. Erkek ergenler aşırı müdahale eden ve kendisine özel alan yaratmasına izin vermeyen anneleriyle ciddi fikir çatışmasına girebilir. Onu anlamadığını düşünen genç artık annesiyle bir şeyler paylaşmaktan vazgeçebilir. Anneyi tabulaştırma eğilimi de ergen erkeklerde görülen bir başka sorundur. Anneyi tabulaştıran genç erkek, onun babası dâhil başka biriyle yakınlaşmasını kabullenmekte zorlanabilir. Anneyi sahiplenme, hatta “ben varım ya, kimseye ihtiyacın yok” gibi söylemlerle sık karşılaşılır. Bu genellikle eşler arasında sorun yaşanan ailelerde görülür. Karşı cinse ilk bakış açısı, anne ile olan ilişkiyle başlar. Anne ile yaşanan sorunlar kız arkadaş ile ilişkili sorunlara neden olabilir. Annesi ile ilişkisinde sorun olan ergenlerde “kızlar çok aptal, nefret ediyorum” gibi cümleleri sıkça duyulur. Ergenin annesiyle ilişkisinde sorun varsa, karşı cinse daha temkinli ve dikkatli yaklaşır. Bu nedenle annenin erkek çocuklarıyla olan ilişkilerini sağlıklı tutması da çok önemlidir. Hayatlarına fazla müdahale etmeden ve belirli bir sınırda ilişki kurmayı başarabilen annelerin erkek çocukları arkadaş ilişkileri ve özellikle sevgilileri ile olan ilişkilerinde daha uyumlu olabilir.

Annesiyle Sağlam İlişkisi Olan, Tuzaklara Daha Kolay ‘Hayır’ Diyor!

Ergen çocukla sağlıklı ilişkiyi devam ettirmek ve sınırları korumak çok önemlidir çünkü yapılan araştırmalar anne baba ilişkileri daha sağlam olan ergenlerin özgüvenlerinin yüksek olup, istemedikleri şeylere daha rahat ‘hayır’ diyebildiklerini ortaya koymuştur. Örneğin, çevreden telkin edilen alkol, sigara ve uyuşturucu maddeleri daha kolay reddedebilirler. Anneyle yaşanan sorunlu bir ilişki biçimi ise arkadaş seçimini olumsuz yönde etkileyebilir ve zaten arkadaşlarının dediklerini önemseme eğiliminde olan gençler hiçbir filtreden geçirmeden onların dediklerini kesin doğru kabul edebilir. Bunun sonucunda da uyuşturucu madde kullanımından sonrasında pişman olunan cinsel ilişkiye kadar, ergenlerin psikolojisini ve hayatını altüst edebilecek sorunlar yaşanabilir.

Ergen Çocuğunuzla İletişim Kurabilmenizin 4 Püf Noktası

Eleştirmek yerine, dinleyin: Ergen çocukları eleştirmeden ve kızmadan dinleyebilmek çok kolay değil kuşkusuz ama siz yine de sağlıklı iletişim kurabilmek için çocuğunuzu eleştirmek ve sürekli yapması gerekenleri söylemek yerine, onu dinleyin. Bu süreçte bir sonraki cümlenizi düşünmek yerine ne dediğine ve ne demek istediğine odaklanın. Uzun cümlelerden kaçının ve konuşmanızın karşılıklı devam ettiğinden emin olun.

Aynı dilde konuşun, jargonlarını öğrenin: Farklı dilde konuştuğunuz takdirde, zaten ‘beni anlamıyor’ demeye fazlasıyla meyilli olan çocuğunuz, bu durumda anlaşılamadığını düşünerek iletişimi kesebilir. Dolayısıyla çocuğunuzla aynı dilde iletişim kurmaya çalışın.

Ortak ilgi alanları bulun, birlikte yapın: Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek aktiviteleri keşfedin ve ona bunları birlikte yapmayı teklif edin. Örneğin ona dans veya herhangi bir spora ya da başka bir aktiviteye birlikte katılmayı önerebilirsiniz. Veya çok sevdiği bir müzik grubunun konserine, festivale birlikte gitmeyi teklif edebilirsiniz.

Teknolojiyi yakından takip edin: Malum, devir teknoloji devri. Tabii ki çocuğunuz kadar teknolojiyle içli dışlı olmanız zor ve gerekli de değil. Ama en azından gençlerin sıkça kullandıkları selfie – Instagram, Facebook, Twitter, Play Station oyunları gibi başlıklar konusunda bilgi sahibi olun. Bu çocuğunuza bir adım daha yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.