Ev Hemodiyalizi İle Yaşam Uzuyor

Ev Hemodiyalizi İle Yaşam Uzuyor

Türkiye’de halen yaklaşık 200 kişi tarafından uygulanan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından diyaliz hastalarına ücretsiz bir hizmet olarak sunulan ‘Evde Hemodiyaliz’ sayesinde hastaların yaşam kalitesi artıyor.

Prof. Dr. Ercan Ok
Nefroloji Uzmanı

Ev Hemodiyalizi ile hastalar, böbrek naklinden sonra normal böbrek fonksiyonuna en yakın tedavi türü olan merkezde yaptıkları diyaliz işlemini ev ortamında daha uzun süreli yapma imkânı buluyor.

Türkiye’de 50 bini aşkın hemodiyaliz hastası haftada üç defa diyaliz merkezine gidip gelerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Diyaliz merkezine gidip gelmenin güçlüğü dışında, pek çok hasta diyaliz sonrasında halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler yaşıyor, kimi hastalarda da diyaliz sırasında tansiyon düşmesi, kramp gibi sorunlar görülüyor. Böbreklerimiz haftada 7 gün 24 saat çalışıyor; merkezde ise haftada 3 gün dört saat diyaliz yapıyoruz, bu da doğal olarak yetersiz kalabiliyor. Evde haftada 3 gün gece uyurken yapılan 8 saat diyaliz ile bu sorunlar tamamen ortadan kalkıyor.

Diyaliz sonrası hastaların yaşadığı sorunların çözümü diyaliz süresini uzatmaktır. Ev hemodiyalizi ile kansızlık, fosfor yüksekliği, kaşıntı, kemik ağrıları, beslenme bozukluğu hızla düzeliyor. İlaç kullanmak, sıkı diyet uygulamak gibi zorunluluklar ortadan kalkıyor, hastaların deri rengi normale dönüyor, tüm bedensel ve zihinsel fonksiyonlarda belirgin iyileşme sağlanıyor. Gece uykudayken 8 saat süreyle diyaliz olan hastalarda çok daha etkili bir temizlenme oluyor. Gündüzler tamamen hastaya kalıyor, rahatlıkla işine, okuluna gidebiliyorlar.
Ev hemodiyalizi uygulaması için ücret ödenmiyor
Hastalar, merkezlerde iki aylık eğitimden sonra  diyalizi kendileri uygulayabilecek hale geliyorlar. Hasta evde diyaliz yaparken de, her aşamada diyaliz merkezi desteğini kesintisiz sürdürüyor, hastalar herhangi bir sorun olması durumunda nefroloji uzmanı, hemşire ve teknik personele anında ulaşabilecekleri bir sistem kuruluyor.

Bu uygulama için hastalar  herhangi bir ödemede  bulunmuyorlar. Hemodiyaliz makinesi ve su sistemi Ev Hemodiyalizi uygulayan merkezce ücretsiz kuruluyor.  Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle Türkiye’de uygulama giderek yaygınlaşıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.