Evde Kazalara Karşı Dekor

Evde Kazalara Karşı Dekor

Park-bahçelerden içeri giren çocuk için evdeki kazalara karşı dekor etmek zorunda kalınır. 

Dr. Veysel Balcı

Acil Servis Uzmanı

Evde kazaların önüne geçebilmek için dekoru değiştirmek, alınacak önlemlerden geçiyor.

Çocukların evlerde sıklıkla yaşadığı kazalar arasında düşmeler, yanıklar, zehirlenmeler, suda boğulmalar, yabancı cisim yutmaları ve evcil hayvan ısırıkları yer alıyor. Yapılan araştırmalarda çocuklardaki kazanın oluş şekli ve tipleri, yaşa göre değişiklik gösteriyor. Bir yaşından küçük çocuklarda boğulma ve solunum yollarına yabancı cisim kaçması, 1-4 yaş arasında düşme, çarpma, suda haşlanma, ateşle yanma ve zehirlenmeler daha sık görülüyor. 2-4 yaşlarında temizlik maddeleri ve ortada bırakılan ilaçlar, 5 yaşından sonra ise dolapta ve yüksekte saklanan ilaçlarla zehirlenmeler artıyor. Tüm bu kazaları engellemek içinse evi çocuklara uygun olarak düzenlemek gerekiyor.

Çocuğun yatak odası nasıl düzenlenmeli?

► Çocuk karyolasının konumu çok önemli. Örneğin; pencere ve klima önü gibi doğrudan hava sirkülasyonu olan yere konulmamalı; priz, elektrik düğmesi, perde, perde ipine uzanamayacak konumda olmalı; tekerlekli ise stoperli olarak tutulmalı.

►Odadaki mobilyaların keskin kenar ve köşeleri olmamalı.

►Karyolanın korkuluk aralıkları 2.5 santimden dar, 6 santimden geniş olmamalı.

►Çocuk odasının zemini toz tutucu halı vb. malzeme ile kaplanmamalı. Kolay temizlenen ve toz tutmayan malzemeler tercih edilmeli.

►Aydınlatma tavandan veya duvardan yapılmalı, lambader kullanılmamalı.

►Odada mevcut sivri köşe ve kenarlar koruyucu ile kaplanmalı, kapılara menteşe ve her iki tarafına da parmak koruyucu uygulanmalı.

►Sallanan koltuk gibi hareket eden eşyalar bulundurulmamalı.

►Yüksekte olan alt değiştirme masası 1 yaşından sonra kullanılmamalı.

►Yüksek dolaplar duvara sabitlenmeli.

►Çekmece ve dolap kapaklarına çocuk kilidi uygulanmalı.

►Sarkan kablolar, kablo kanalı içine alınmalı ve prizler priz koruyucu ile güvenli hale getirilmeli.

Çocuklu evde salon nasıl olmalı?

Çocuklar keşif dönemlerinde, evin bütün alanlarını keşfe çıkıyor. Özellikle en çok eşyanın bulunduğu salon onlar için hazine gibidir. Bu nedenle oturma odaları ve salonlarında bu önlemlere dikkat etmek gerekiyor;

►Eşyalar; çocuğun yaşına göre konumlandırılmalı, örneğin oturma grubu hiçbir zaman pencere önüne konulmamalı.

► Mekanda bulunan sivri köşe ve keskin kenarlar güvenli hale getirilmeli, pencerelere çocuk güvenlik kilidi, kapıya parmak koruyucu takılmalı.

►Kütüphane ve raflı dolaplar, duvara sabitlenmeli, TV ve elektronik aletler de özel güvenlik ürünleri ile sabitlenmeli ve koruma altına alınmalı.

►Büfe ve dolaplardaki çekmece ve dolap kapakları güvenlik kilitleri ile güvenli hale getirilmeli, varsa tüm cam yüzeyler güvenlik filmi ile kaplanmalı.

►Yutulabilecek boyuttaki objeler, çocuğun ulaşamayacağı yere konulmalı.

►Sabit ve uzatmalı prizler, priz koruyucu ile kapatılmalı.

►Saksı ve süs bitkilerindeki topraklar saksı toprak koruyucusu ile korunma altına alınmalı.

►Etrafta zemini kaygan hale getirecek magazin ve dergi yaprakları kayma sebebi olacağından bulundurulmamalı.

Mutfakta alınması gereken önlemler nelerdir?

Kazaların çoğunun yaşandığı mutfaklar, bebek ve çocuklar için en çok tehlike arz eden mekanlar arasında yer alıyor. Burada alınabilecek önlemler ve dikkatli olunması gereken noktalar ise şu şekilde sıralanıyor.

►Ocak ve fırın için ocak bariyeri ve fırın için fırın kilidi kullanılmalı, mümkün olduğu kadar deterjan ve benzeri temizlik ürünleri dolapların alt gözlerine konulmamalı, konulmak zorunda ise mutlaka çocuk güvenlik kilidi kullanılmalı.

►Çatal, bıçak ve benzeri mutfak eşyalarının bulunduğu dolap ve çekmeceler, çocuk güvenlik kilidi ile güvenli hale getirilmeli.

►Buzdolabı için buzdolabı kilidi kullanılmalı, buzdolabı kapağına mıknatıslı magnetler iliştirilmemeli.

►Mutfak tezgahı ve benzeri keskin köşe ve kenarlar; köşe ve kenar koruyucusu ile kapatılmalı.

►Mutfakta masa varsa, uzun masa örtüsü kullanılmamalı.

►Su sebili varsa sıcak su bölümü iptal edilmeli.

►Bulaşık makinesi için kilit kullanılmalı. Bulaşık makinesine yerleştirilen çatal-bıçak gibi sivri ev aletleri ters olarak konulmalı.

Çocuklu evde balkon kullanımında nelere dikkat etmek şart?

Çocukların eve kapanmalarını önleyen bahçe ve balkon gibi yerler, en çok dikkat gerektiren alanlar. Burada alınabilecek ufak bazı güvenlik önlemleri sayesinde, çocuğun güvenilir bir şekilde oyun oynaması sağlanabiliyor.

►Balkon kapısına çocuk güvenlik kilidi konulmalı, ayrıca balkon parmaklık aralıklarının özelliklerine göre file veya pleksi uygulaması yapılmalı. Ancak balkonda masa, sandalye gibi eşyalar var ise, çocuk yalnız bırakılmamalı.

►Bahçede bitkilerin çocuğa zarar vermeyecek türleri seçilmeli, böceğe karşı ilaçlama yapıldıktan 48 saat sonra çocuk bahçeye çıkarılmalı.

►Bahçe çiti çocuğun aşamayacağı şekilde olmalı, bahçe çitinin yanında ağaç olmamalı.

Ev kazalarının oranları çok yüksek!

Kazalarla ilgili en yoğun çalışmaların yapıldığı ülke olan ABD’de yılda 25 milyon çocuk kazalarda yaralanıyor. ABD’de her dört çocuktan biri yılda bir defa ev kazasına uğrayarak tedavi görüyor. Yine her yıl 14 yaşın altındaki 12.000 çocuk kazalardan dolayı hayatını kaybediyor, 50.000 çocuk ise sakat kalıyor. Düzenli istatistiklerin tutulduğu İngiltere’de kaza sonucu ölümlerin yüzde 40′ını ev kazaları oluşturuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.