Fibrokistler Meme Kanserine mi? 

25.10.2023
534
Fibrokistler Meme Kanserine mi? 

Memede oluşan ağrı, bazen kitlenin ele gelmesiyle kendini belli eden fibrokistik değişimlerin, kanser tablosunda sık görülen belirtilerin başında yer aldığı düşünülür. Uzmanlar, fibrokistik değişimlerde düzenli kontrollerin aksatılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Dr. Emel Özveri

Genel Cerrahi Uzmanı

Memede hormonların etkisi nedeniyle özellikle 30-40 yaş arasındaki kadınlarda gelişen fibrokistik değişimlerdeki ağrılar her adet döngüsüyle birlikte tekrarlar.

Memede görülen fibrokistlere bağlı sorunlar bazı kadınlarda çok hafif gelişirken, bazılarında ise günlük hayatı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Yaklaşık her iki kadından biri, yaşamının bir döneminde fibrokistik değişimden kaynaklanan şikayetler nedeniyle hekime başvurma ihtiyacı duyar.

Fibrokistik değişimlerde düzenli kontrollerin aksatılmaması gerekir. Toplumdaki yaygın inanışın aksine, fibrokistik değişiklikler genelde meme kanserinin gelişmesinde bir risk oluşturmaz. Basit kistler önemli soruna yol açmadıkları için hastanın rutin kontrollerini yaptırması yeterli gelir. Kompleks fibrokistik değişimler ise kötü huylu kitlelerle karışabilir, bu nedenle yakın takibin ihmal edilmemesi gerekir.

Hastalık değil memede oluşan bir değişim

Fibrokistler aslında hastalık değil, memede oluşan bir değişim olarak tanımlanır. Östrojen ve progesteronun etkisiyle süt üreten hücrelerde adet döneminin başından itibaren artış ve gelişme yaşanır. Hamilelik oluşmazsa memede artan hücreler yıkılır. Hücrelerin onarımı sırasında hasar, bir başka deyişle fibrozis gelişebilir. Aynı zamanda memedeki süt bezleri sıvı salgılar. Süt kanallarındaki değişimlerden dolayı bu sıvı geri emilemezse kist denilen sıvı dolu keseler oluşur.

En tipik belirtisi memede gelişen ağrı! 

Fibrokistik değişikliklerde en sık görülen şikâyet meme ağrısıdır. Ağrı özellikle adet döngüsünün ikinci yarısında başlar, süreç içinde hafifler. Ağrının nedeni adet döneminde vücutta gelişen hormonal değişimlerdir. Memede su tutulmasına bağlı olarak dolgunlukla birlikte ağrı da şiddetlenir. Memede fibrokistik değişikliğin bir diğer önemli belirtisi ele gelen kitledir. Bu kitleler sıvıyla dolu oldukları için yumuşak yoğunlukta olur. Genelde adet öncesi dönemde memede yoğunluk artar ve ele sertlik gelir. Eğer adet dönemi bittiğinde sertlik kaybolmazsa doktora başvurmak gerekir. Zira bu belirti memede fibrokistik değişimin değil, kötü huylu bir tümörün habercisi olabilir.

Meme kanserinin tanısını geciktirebilir! 

Fibrokistik yapılar çoğunlukla milimetrik boyutta olsalar da 6-7 cm boyutuna da ulaşabilir. Değişimleri meme kanseri için risk oluşturmaz. Ancak ağrı şikayetine yol açmalarının yanı sıra tanı için başvurulan mamografi gibi radyolojik görüntülerin de kalitesini bozabilir. Dolayısıyla bu hastalarda ayırıcı tanı için meme MRI (Magnetic Resonance Imaging) gibi görüntüleme sistemine ve iğne biyopsisi yöntemine başvurmak gerekebilir.

Tedavi gerekmese de takip şart! 

Memede oluşan fibrokistik değişikliklerde cerrahi müdahaleye çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Tedavi, hastanın ağrı yakınmasını hafifletmeye yönelik olur. Düzensiz adet sorunu varsa ağrı şikâyeti artar. Dolayısıyla adetlerin ilaç tedavisiyle düzenlenmesi ağrının hafiflemesini sağlar. Özellikle şiddetli ağrı yakınmasında çay, kahve, kolalı içecekler ve çikolata tüketiminin de azaltılması gerekir. Zira bu besin-içecekler kafein ve kimyasal içeriklerinden dolayı ağrıyı tetikleyebilir. Ele gelen büyük ağrılı kistler ise enjektör yardımıyla boşaltılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.