Fıtığa Ameliyatsız Çözüm

14.03.2013
59
Fıtığa Ameliyatsız Çözüm

Fıtığa Ameliyatsız Çözüm

Boyun ve Bel Fıtığı ile ilgili rahatsızlık yaşayanların sayısı günümüzde gittikçe artıyor. Bir şeyleri yanlış mı yapıyoruz, yoksa her beli ağrıyan kendine bel fıtığı teşhisi mi koyuyor? Hareketsiz yaşantıyla orantılı olarak gittikçe artan bel ve boyun fıtıklarıyla ilgili ABD’de geliştirilen DRX 9000 Dekompresyon cihazı ile yapılan tedavi önemli oranda başarı sağlıyor.

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel Ve Boyun Fıtıklarında Diskin Yapısının Bozulması Önemli

Boyunda 7 adet, bel bölgesinde ise 5 adet omur bulunur ve omurlar arasındaki disk adı verilen kıkırdakların ihtiva ettiği su oranı, yaşın da ilerlemesiyle birlikte azalmaya başlar. Buna disklerdeki beslenme bozukluğu ve kimyasal değişiklikler de eşlik eder. Disk zamanla elastikiyetini kaybederek kuvveti aktarma ve ya kuvveti çevre dokulara dengeli bir şekilde yayma görevini yerine getiremez. Aşırı yük binmesi sonucunda diskin içindeki yumuşak kısımetrafındaki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur. Bu yük binmesi, ani öne eğilme veya ters bir hareket, uzun süreli oturmak ya da öksürerek omurilik basıncını arttırmak gibi önemsenmeyecek bir şekilde de olabilir.

Masabaşı Çalışanlar, Sporcular Ve Sürücülerde Daha Sık Görülüyor!

Boyun ve bel fıtıklarının, uzun süre aynı pozisyonda oturan ya da ayakta duran, yanlış pozisyonda masa başı çalışan, ağır kaldıran ve boyun ve bele yük bindiren ters hareketleri yapan kişilerde daha sık görüldüğünü söyledi. Gülşen ’sürekli titreşim alan ve uzun süreli oturan şoför, pilot, uzun süreli ayakta duran, baş öne eğik pozisyonda çalışan öğretmen, garson, eczacı gibi meslek sahipleri, ağır işlerde çalışanlar, yoğun stresli işler, halter ve ani boyun-bel hareketleri ile yapılan basketbol, voleybol gibi sporlar risk faktörü oluşturmaktadır.
Ayrıca sigara diskin beslenmesini bozarak fıtık görülme riskini arttırmaktadır.

Fıtık Oldum Demek Için

Ağrı ve hareket kısıtlılıkları, tek ve ya her iki kol veya bacağa yayılan ağrılar, kollarda, bacak ve ayaklarda uyuşma, karıncalanmalar, güçsüzlükler, idrar vegaita (büyük abdest) kaçırma ve cinsel sorunlardan bir ya da birkaçını görülmesi gerekir. Bu durumun akabinde klinik teşhisle tedaviye başlanır ve daha ileri seviye kol veya bacaklarda, ayaklarda ilerleyen güç kaybı, kaslarda zayıflama, idrar ve büyük abdest tutamama varsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahale olur.
DRX9000 Cihazı Astronatlardan Esinlenerek Üretilmiş
NASA uzay araştırmaları sırasında astronotların uzay yolculuklarında yerçekimsiz ortamda bel ağrılarının geçtiğini ve disk aralıklarının genişlediğini gözlenmesi üzerine, DRX-9000 cihazının üretilmiştir. Günümüzde önemli bir ameliyatsız tedavi aracı olma özelliği taşımaktadır. Cihaz aynı zamanda tıbbi FDA ve CE belgelerine sahiptir. Amerika başta olmak üzere dünyada 12 ülkede kullanılmaktadır. DRX-9000 cihazı ile uygulanan tedavide, omurgalar logaritmik bir eğriyle çektiğinden vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz ve disklerin içinde, omurların arasında etkili bir negatif basınç oluşur. DRX 9000 etkilenen, daralan disk aralığını, üst ve alttaki omurun arasını genişleterek açmak suretiyle etkisini gösterir. Omurların arasındaki mesafe genişleyince oluşan negatif basınç vakum etkisi oluşturarak, dışarı taşan diskin içeri girebilmesini sağlar. Disk içindeki sıvı, oksijen ve besleyici maddeler, doku hasarının iyileşmesini gerçekleştirir.

Klasik yöntemlerde tüm omurga aynı yükle çekilirken, bu sistemde hangi aralıkta hastalık var ise, o aralığa ne kadar çekim gücü uygulanması gerekiyorsa o uygulanır. Diğer aralıklara zarar verme riski olmaz.

DRX9000 Cihazı Ile Tedaviye Uygun Hastaları Alıyoruz

Omurilik kanalına parça düşmesi, bel omurgasındaki kırıklar, şiddetli kemik erimesi, omurga tümörleri, omurgada iltihabi hastalık, hamilelerin tedaviye alınmadığı tedavi süresinde hastaya ve hastalığın aşamasına göre 10 ilâ 20 seans arasında değişen tedavi periyodu uygulanmaktadır. Toplam tedavi 1 saattir. Tedavinin ilk 2 haftası haftada 5’er seans, 2.ve 3. haftası haftada 3’er seans, son 2 hafta haftada 2’şer seans olmak üzere uygulanmaktadır. Hastalar sürekli kontrol altındadır ve 5 seansta bir hekim tarafından değerlendirme yapılmaktadır.

Önemli Olan Hastaya Uygun Tedavi Şeklini Iyi Belirlemek

Bel ve boyun fıtığı olan hastaların bu cihaz ile tedavileri sonucunda, hastalığın aşamasına göre % 86 – % 95 arasında başarı oranı sağlanmaktadır. Tedavi sürecinde kişinin yaşı, yaşama şekli, vücut yapısı, omurga şekli, kas gücü, fıtığın yeri, aşaması ve klinik bulgulara göre değişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.