Görüşte Çok Odaklı Mercekler

05.12.2012
178
Görüşte Çok Odaklı Mercekler

Net görüş için günümüzde çok odaklı mercekler tercih sebebi. Tıp dilinde “presbiyopi”  adı verilen yakını görememe sorunu, ilerleyen yaşlarda kader olmaktan çıkıyor.  Katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilen multifokal(çok odaklı) mercekler ile hastaların gazete okumak, cep telefonundaki küçük yazıları görmek gibi günlük aktivitelerini rahatça yapabiliyor…

Op.Dr. Fatih Karel

Göz Hastalıkları Uzmanı

Çok odaklı mercekler net görüş için kişilere şans olarak algılanıyor. İlerleyen yaşla birlikte mevcut görme sorununa bir de katarakt eklenince hayat daha da zorlaşıyor. Oysa yakını ya da uzağı görmeme sorunu multifokal merceklerle kolaylıkla giderilebiliyor.

Metropol hayatının bir getirisi olan ileri teknolojinin de tetiklediği yakını görememe sorunu, her insanda yaşa bağlı olarak standart şekilde artıyor ve 60’lı yaşlarda tepe noktasına ulaşıp, hayatı zorlaştırıyor.

Bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınıp yerine birden fazla odaklama kabiliyeti olan mercek konulmaktadır. Son yıllarda yapılan yeni dizayn mercekler ile başarı oranı çok arttırmıştır. Tedavide özel dizayn edilmiş mercekler kullanılmaktadır. Bu merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlar. Böylece görmeyi sağlayan gözdeki sarı noktanın üzerine hem uzaktaki hem de yakındaki görüntüler net olarak düşmektedir. Hastalar buna çok kısa sürede adapte olarak uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulabilirler.

Multifokal mercekler katarakt ameliyatı sırasında takılıyor

Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal mercek cerrahisinde de aynı işlemleri uygulanıyor. Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak, yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu durumda hasta okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Bu cerrahide farklı olarak, standart bir mercek yerleştirme yerine multifokal mercekleri göz içine yerleştiriliyor.

Multifokal mercekler kimlere uygulanmalı?

Bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir. Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyor. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin,  ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin  ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.