Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğünün başka hastalıkların habercisi olabilir. Göz kapağı düşüklüklerinin nörolojik hastalıklardan akciğer hastalığına kadar pek çok sorunun işareti olabilir.

Doç. Dr. Deniz Oral

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz kapağı düşüklüğü probleminin ciddiye alınması gerekir. Bazı kişilerde çift görme de ortaya çıkabilir.

Kapak düşüklüğü vücuttaki genel bir nörolojik hastalığın ilk belirtisi de olabilir. Onun için kapak düşüklüğü olan kişilerde vücutta başka bir sorun olmadığından emin olmak gerekir. Aslında ilginç bir şekilde, bazı akciğer tümörlerinde bile kapak düşüklüğü ortaya çıkabilir. Çünkü göz kapağındaki kaslara giden sinirler, akciğerlerin yanından geçer.

Çocuklarda Kapak Düşüklüğü Göz Tembelliğine Neden Olabilir

Özellikle çocuk yaşta görülen göz kapağı düşüklüklerinin ciddiye alınması gerekir. Kapak düşüklüğü özellikle çocukluk döneminde daha önemlidir. Kapak düşüklüğünün görmeyi engelleyecek kadar ileri boyutta olması durumunda çocuğun beyni görmeyi öğrenemeyebilir. Bu durumun zamanında farkedilip gerekli tedavinin yapılmaması durumunda çocukta kalıcı göz tembelliği oluşabilir.

Göz kapağı düşüklüklerini gerçek ve yalancı göz kapağı düşüklüğü olarak da iki gruba ayrılabilir. Gerçek kapak düşüklüklerinde, göz kapağının kendisi aşağı doğru sarkarak görmeyi engeller. Yalancı kapak düşüklüğünde ise göz kapağının üzerindeki cilt esneyerek kirpiklerin üzerinden aşağı sarkarak kişinin görme alanını daraltır. Kapak düşüklüğü kişinin görme alanını daraltır, kişiye sürekli yorgun ve uykulu bir ifade vererek görüntüsünü bozar. Kapak düşüklüğünün hangi yaşta ve kimde olduğu son derece önemlidir. Öncelikle hastada kapak düşüklüğüne neden olacak sistemik başka bir hastalık olup olmadığından emin olmak gerekiyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.