Göz Muayenesiyle Ciddi Hastalıkları Önleyin

06.07.2014
48
Göz Muayenesiyle Ciddi Hastalıkları Önleyin

goz-muayenesiyle-ciddi-hastaliklari-onleyinBirçok hastalık gibi hepatit (sarılık) de gözden belirti verebiliyor. Düzenli göz muayenesi önemlidir. Eğer göz muayenesinde hepatit şüphesi uyanır ve bu yolla hepatit tanısı konulursa, hastalığın kronik safhalara ve hatta daha ileride siroza gitmesi önlenecektir.

Prof. Dr. Hamdi Er

Göz Doktoru

Hepatit, yani sarılıkta gözde en çok sklera denilen gözün ak kısmında sarı renkte değişimin meydana gelmesidir. Bu, akut dönemin en çok bilinen bulgusudur.Ancak esas hepatit B ve C denilen kronik hastalıklarda farklı bulgular olur. Bunların en sık olanı gözde kuruluk, batma, yaşarma gibi kuru göz bulgularıdır. Bu bulgular daha fazla ilerlediğinde, gözde keratit denilen daha rahatsız edici kornea bulgularına sebep olur. Bu durumda şikayetler çok artar.

 Hepatit, Kan ve Vücut Sıvıları ile Geçiyor

Kuru göz, kornea iltihabı (keratit), vaskülit (retina damar iltihabı), optik nörit (optik sinir iltihapları), göz kas felçleri rahatsızlıklarında hepatiti de mutlaka ayırıcı tanıda akılda bulundurmak gerekir.Eğer göz muayenesinde hepatit şüphesi uyanır ve bu yolla hepatit tanısı konulursa, böylece hastalığın kronik safhalara ve hatta daha ileride siroza gitmesi önlenebilir.

Göz muayenesinden hepatit rahatsızlığı tespit edilen hastalar hem göz rahatsızlığının düzelmesi için hem de hepatitin ilerlememesi için gastroenteroloji uzmanına da gitmelidir. Bu arada gözdeki bulguların tedavisine ise göz hekimi devam eder. Gözden hepatit belirtisi veren hastalar, göz sağlıklarını korumak için hepatitin akut ataklarında daha dikkatli olmalı ve gözde bazı bulgular başladığında bunlar daha fazla önemsenmelidir.

Ailesinde Hepatit Olan, Rutin Kan Tetkiki Yaptırmalı

Göz muayenesinden hepatitin dışında lupus, sarkoidoz, romatoid artrit, sjögren gibi romatizmal hastalıklar, tüberküloz, multiple skleroz, herpes, diyabet, hipertansiyon, Behçet hastalığı, AIDS gibi hastalıklar da tespit edilir. Hepatitin gözde bulgu vermesinin sebebi, sistemik bir rahatsızlık olması ve bu yolla tüm dokuları etkileyebilmesidir. Hepatitin gözden teşhis edilebildiği gibi yorgunluk, sarılık gibi sistemik bulgular ve kan testleri ile de erken tespit mümkün olabilir. Ailesinde hepatit rahatsızlığı bulunanlara rutin kan tetkiklerini yaptırmalıdır. Hamile kalındığında bu konuda çok daha özenli olunmalı ve doğan bebeklerin doğumda mutlaka bu yönde tetkikleri yapılmalıdır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.