Göz Alerjisi Kapınızda!..

15.10.2012
49
Göz Alerjisi Kapınızda!..

goz

Baharın gelmesi ve havaların ısınması, doğayı olduğu gibi alerjik rahatsızlıkları da canlandırıyor. Havada uçuşan polenlerle birlikte alerjik hastalıklar kapınızı çalmaya başlarken göz alerjisi konusunda İstanbul Göz Hastanesi’nden Op. Dr. Enver Çiçekdağı, Sağlık&Yaşam okuyucuları için aydınlatıcı bilgiler verdi.

Op.Dr. Enver Çiçekdağı – Göz Hastalıkları ve Genel Cerrahisi Uzmanı

 

Bahar mevsiminde alerjilerden en fazla etkilenen organımız gözlerimiz. Göz alerjileri tek başına görülebileceği gibi, sadece burunla ilgili olan alerjik belirtilere de eşlik edilebilir. Burun akıntısı, burun kaşıntısı, burunda kan birikimi ve baş ağrısı gibi şikeyetlere ek olarak göz şikayetleri de bahar aylarında sık görülen tablolar arasındadır.

Her yaş grubundan insanın etkilendiği göz alerjilerinde sulanma, kızarıklık, kaşıntı gibi bulguların yanısıra ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gözlenir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kaşınma nedeniyle gözün sürekli ellerle ovalanmasının, alerjik duruma ikincil olarak başka enfeksiyonların eklenmesine neden olarak tabloyu ağırlaştırması.

Mevsimsel alerjilerin en önemli sebebi çiçek polenleri polenlerin etkisiyle gözde kaşınma, kızarıklık ve reaksiyona bağlı gelişen damar genişlemesi oluşur. Bu sebeple şiddetli yanma, ışığa bakamama, yabancı cisim hissi ve bulanık görme meydana gelir. Kapak içlerinde alerjiye bağlı oluşan kabarık lezyonlar gözün sağlam kornea tabakasına baskı yaparak astiğmat ve görme bozukluğu dahi yapabilir.

Havada uçuşan polenler, kimyasallar alerjik reaksiyona neden olan bir dizi olayı başlatır. Tüm bunların sonucunda dokularda iltihabi inflitrasyon ve ödem meydana gelir. Bu durum gözde şişme, kızarıklık, aşırı kaşıntı hissi ve sulanmaya neden olur. Erken teşhis edilen vakalarda hastalara çoğunlukla local uygulanan damla ve pomatlar yeterli olmaktadır.

Tedavi edilmeyen göz alerjisi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. İlerlemiş aşamada göz kapaklarında düşme ve kısılma görülür. Yapışkan sıvı akıntısı meydana gelir. Daha ilerlemiş vakalarda ise kornea tabakasında önce noktasal yaralar (punktat epitelyopati) daha sonra makroerozyonlar (büyük yaralar) oluşur. Uygun tedavi yapılmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurarak görme kaybına sebep olabilir.

Ev ortamındaki alerjen maddelerden daha az etkilenmek için:

Havalandırma yerine klima kullanmayı tercih edin. Klimaların filtreli olma özelliklerinden dolayı alerjik durumlarda kullanılması önerilir. Böylelikle dışarıdaki zerreciklerin odaya direkt girmesi önlenmiş olur. Bahar ve yaz aylarında özellikle güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüğü göze toz kaçmasını önleyebileceği gibi güneşin zararlı etkilerinden de korur. Şiddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarları yüze doğru kapanan gözlükleri tercih edin. Gözünüzü elinizle kaşıyıp ovuşturmamaya gayret edin. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durum. Eller kimi zaman en temiz kimi zamansa en kirli organımızdır. Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya uygun yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih edin. Evde toz alırken ıslak bez kullanmaya özen gösterin. Eğer hayvanlara karşı da alerjiniz varsa evde mümkünse hayvan beslemekten kaçının. Şayet besliyorsanız sık banyo yaptırın ve evinizi mutlaka günde bir kez süpürün. Ellerinizi ve yüzünüzü suyla sık sık yıkayın.

Tedavi aşamasına gelindiğinde ise soğuk kompres, antialerjik tedavi local ve oral olarak uygulanır. Ayrıca UV filtreli güneş gözlükleri kullanılması önerilir. En önemlisi şikayetler başlar başlamaz göz hekimi muayenesinden geçerek erken teşhis ve tedavi şansından yararlanmanız olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.