Gözler Gençliğin Aynasıdır

17.10.2012
46
Gözler Gençliğin Aynasıdır

Gözler Gençliğin Aynasıdır,gozler,Endoskopiyle kaşlar yukarı,Endoskopi,Doç Dr Ahmet Sönmez,Doç Dr Ahmet Sönmez- Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. İlk yaşlılık belirtilerinin kendini hissettirdiği göz çevresi kış mevsiminin gözde estetik operasyonlarını oluşturuyor. Daha genç görünmek isteyenler, özellikle kadınlar, estetik cerrahların kapısını çalıyor. Yüzün aşağı yukarı üçte birini oluşturan göz çevresi, alın ve elmacık kemiklerine yapılan müdahalelerle genç ve dinamik görünmek mümkün.

Doç Dr Ahmet Sönmez- Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. Aynaya baktığımızda ilk farkedilen yaşlanma belirtileri alındaki ve göz çevresindeki kırışıklıklardır. Genelde otuzlu yaşlarda ortaya çıkan bu kırışıklıkları kırklı yaşlara gelindiğinde göz kapaklarındaki sarkmalar ve torbalanmalar takip eder. Yüzün üst üçtebirlik kısmı, yani alın, göz çevresi, üst ve alt göz kapaklarından oluşan bölüm plastik cerrahlara başvuran hastaların en önemli şikâyet nedenlerindendir.

Hastanın ihtiyacına göre farklı yöntemler…
Bu bölgeye yönelik estetik müdahalelerin de oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Alın germe, kaş asma, üst ve alt göz kapağı estetiği, orta yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgu maddesi enjeksiyonları genelde kullandığımız yöntemlerdendir. Tüm bu yöntemler hastanın mevcut ihtiyacına göre tek başına veya kombine olarak kulanabiliriz.

Endoskopiyle kaşlar yukarı…
Eskiden uzun ve zahmetli olan alın germe ve kaş asmak operasyonları yerine çoğunlukla endoskopik yöntemleri kullanılıyor. Endoskopik yöntemlerle alın kırışıklarını gidermek düşük kaşları yukarı kaldırmak için uzun kesilere ihtiyaç kalmadı. Bu hastaların yüzünde daha az iz kalması anlamına geliyor.  Özellikle bayanların kaşlarına daha çekici bir şekil vermek için talep ettiği kaş asma işlemi de yine endoskopik yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Üst göz kapağındaki sarkıklıklar ve torbalanmalar ise lokal anestezi ile giderilebiliyor.

Yorgun ifadeye elvada…
Özellikle şehrin dinamik insanları asık yüzlü görüntüden şikayetçi. Kaş asma ile üst göz kapağı estetiği birlikte uygulandığında hastanın yorgun ifadesini dinamikleştirmek mümkün hale geliyor. Alt göz kapağındaki torbalanmalar ve gevşeklik için son yıllarda önemli konsept değişimi oldu. Eskiden sadece göz kapağını içeren ve yağ çıkarılmasına dayalı teknikler artık giderek daha az kullanılıyor. Bunun yerine hastanın mevcut yağ dokusunun korunduğu ancak yeniden şekillendirildiği ve göz kapağıyla birlikte yanakların da gerdirildiği orta yüz germe ameliyatı daha fazla kabul görüyor. Bu sayede alt göz kapağında daha az komplikasyonla daha kalıcı sonuçlar elde etmek mümkün.

Kaş arası ve kaz ayağına botoks…
Öte yandan alın, kaşların arası ve göz çevresi için hala en tercih edilen yöntem botoks. Bu bölgeler aynı zamanda en sık botoks uygulaması yapılan bölgelerdir. Özellikle kaz ayağı denen, göz kenarlarındaki kırışıklıklar için botoks bilinen en etkin tedavi yöntemidir. Yine botoksla kaşları da bir miktar yukarı kaldırmak mümkündür. Bu sayede ameliyatsız ve hızlı çözümler mümkün olurken sağlanan etki geçicidir ve belli aralıklarla tekrar edilmesi gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.