Gözün Doğal İlacı; Gözyaşı

15.10.2012
42
Gözün Doğal İlacı; Gözyaşı

Op. Dr. Savaş ErizTeknolojinin gelişmesi sonucu atmosferde ve çalışma şartlarında oluşan değişiklikler son 10 yılda insanlarda göz kuruluğu şikayetini önemli oranda artırdı.

Op.Dr. Savaş Eriz

Gözde yanma, batma, kızarma, kumlanma, göz yorgunluğu, kontakt lens takmada zorlukla ortaya çıkabilen göz kuruluğunun ileri aşamaları gözün tahriş olmasına ve ciddi sorunlara neden olabilir. Günümüzde göz kuruluğu sıklıkla rastlanan kronik bir rahatsızlık halini aldı.

Gözyaşının temel görevleri; gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engellemek ve gözün net, rahat görüşünü sağlamaktır. Gözün ön tabakasını kaplayarak pürüzsüz hale getiren gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini sağlar. Yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır ve yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizlemektedir.

Gözyaşının görevlerinden de anlaşılacağı gibi eksikliği gözde uzun vadede ciddi sorunlara, hatta körlüğe gidebilecek durumlara yol açabilir. Bu sebeple ciddi olarak değerlendirilip tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Göz kuruluğu kimlerde görülür
Günümüzde maalesef zamanımızın büyük kısmını klimalı, kuru hava ile havalandırılan ofislerde ve bilgisayar başında geçirmek zorundayız. Ortam havasının kuruluğu ve bilgisayar başında saatler geçirmek ciddi göz kuruluklarına yol açabilir. Bu sebeple ekran başında ve ofiste çalışanların düzenli aralarla göz kontrolü yaptırmaları gereklidir. Bunun yanında açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. Küresel ısınmayla birlikte atmosferin de değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarında da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının göz kuruluğu konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Tıpkı cilt ve saçta olduğu gibi, gözyaşı miktarımızda da yaşın ilerlemesiyle birlikte azalma görülür. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilse de, rahatsızlık kadınlar arasında, özelikle menopozdan sonra daha yaygın olarak görülmektedir.

Göz kuruluğunun tedavisinde kanser ilacı
Göz kuruluğu tedavisinde temel amaç göz ıslaklığını temin etmek, yani gözyaşını artırmak ya da kaybını azaltmaktır. Öncelikle bulunulan odanın nem oranı arttırılmalı, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sık aralıklarla kullanılan suni gözyaşları tedavimizin ilk basamağıdır. Fakat bu orta ve az dereceli kuruluklarda yeterli olup daha ileri durumlarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı boşalma kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak lazerle kapatılması ve daha da ileri durumlarda ise temel olarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş halleri kullanılarak gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaçla, göz kuruluğunun tedavisinde de ciddi olumlu sonuçlar sağlamıştır. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile giden sistemik hastalıklarda kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: