Gripsiz Sağlıklı Bir Kış Geçirmek İçin…

Gripsiz Sağlıklı Bir Kış Geçirmek İçin…

Gripsiz Sağlıklı Bir Kış Geçirmek İçin…Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kişinin grip ya da influenzaya yakalandığı bilinmektedir. Bu hastalığa yakalanmadan,  sağlıklı bir kış geçirmek mümkün mü?

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Türkiye’de ise yılda 10 bin civarında insanımızın influenzadan dolayı hayatını kaybettiği, yine yılda yaklaşık 3-3.5 milyar dolarlık bir kaynak hastalığın yol açtığı sağlık problemlerini gidermek amacıyla harcandığı tahmin ediliyor.

Grip, influenza dediğimiz virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlar yapan bir infeksiyon hastalığıdır. Burun akıntısı, hapşırma, öksürme, gözlerde, boğazda yanma hissiyle seyreden, genellikle ateşsiz bir üst solunum yolu infeksiyonu olan soğuk algınlığından en büyük farkı 40 C’ye varan yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli bel, eklem-kas ağrıları, baş ağrısı ve aşırı halsizliğe yol açması nedeniyle hastayı yatak istirahatine zorlaması, iş gücü  kaybı ve eğitimde aksamaya yol açmasıdır. Sağlıklı insanlarda grip, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak kalp-akciğer hastalığı olanlar, yaşlılar, şeker hastaları, vücut direncini kıran kortizon ve diğer immün sistemi baskılayıcı ilaçları kullanan hastalarda zatürree beyin zarı iltihabı, kalp kası iltihabı gibi ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek tablolar görülebilir.

Gripten korunmanın yolları

Grip en çok solunum yolu ile bulaşır. Gripten korunmada grip olan kişilerle 3-4 gün yakın temas edilmemesi önemlidir. Grip olan kişilerin özellikle 3-4 gün mutlak yatak istirahati yapmaları ve insanların toplu halde bulundukları toplu taşıt araçları ve işyerlerinden uzak durmaları başkalarına hastalığı bulaştırmamaları açısından önemlidir. Ayrıca korunmada vücut direncini düşüren ve kolayca hasta olmamıza yol açan hızlı kilo verme rejimleri, aşırı yorgunluk, alkol, sigara, az ve düzensiz uyku gibi  etkenlerden uzak durulması önemlidir.

Grip aşısı nasıl hazırlanır?

Grip aşsısı, bir önceki senede en sık karşılaşılan virüs tipine karşı, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda hazırlanmaktadır. Her yıl Ekim-Kasım aylarında tek doz şeklinde yapılmalıdır. Aşı ile koruyuculuk sağlıklı kişilerde % 80’lere varmaktadır; yaş ilerledikçe koruyuculuk % 50-60’lara inmekle birlikte hastalığın hafif geçirilmesi sağlanmaktadır.

Ne zaman aşı olmak gerekir?

Aşının yararlı olabilmesi için salgın başlamadan önce yapılması gerekmektedir. Her yıl eylül sonundan kasım ayı başlarına kadar yapılan grip aşısının koruyuculuğu  bir sene kadar sürmektedir bu nedenle her sene grip aşısı tekrarlanmalıdır.

Kimler aşı olmalıdır?

Küçük çocuklar ve 65 yaşından büyük olan kişiler, şeker hastaları, astım-kronik akciğer hastalığı olanlar, değişik hastalıklar nedeniyle vücudun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananlar, böbrek hastaları, bakımevlerinde ve huzurevlerinde kalanlar, anne adayları (gebeliğin 3. ayından sonra), doktor, hemşire, hastabakıcı gibi yüksek risk taşıyan meslek sahipleri, grip nedeniyle iş gücü kaybı yaşamak istemeyen kişiler grip aşısı yaptırmalıdır. İçerisinde yumurta antijeni içerdiği için yumurtaya karşı allerjisi olanlar aşı yaptırmamalıdır.

Aşıyla koruyuculuk sağlıklı kişilerde % 80’lere varmaktadır; yaş ilerledikçe koruyuculuk % 50’lere inmektedir. Grip aşısı soğuk algınlığı ve diğer virüslerle oluşan üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyuculuk sağlamaz. Bu yüzden grip aşısı yapıldıktan sonra gelişen her üst solunum yolu rahatsızlığını grip olarak yorumlamamak gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.