Güneş Işınları Açık Renkli Gözlerde

Güneş Işınları Açık Renkli Gözlerde

Güneş ışınlarına karşı açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudu koruyan yapı taşıdır. Bu nedenle açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.

Op. Dr. Levent Akçay
Göz Hastalıkları Uzmanı

Açık renkli gözler güneş ışını tehlikesiyle karşı karşıya. Güneş mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınlarıyla göz ve retina tabakasına zarar verebiliyor. Kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilen bu yanıklara maruz kalmamak için ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor.

Göz, güneş ışınlarına karşı korunmadığı zaman zararlı etkiler oluşur. Gözümüzün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınları görme merkezini yakabilir. Buna Solar Retinopati denir. Özellikle güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu durumu sık olarak görülür.

Güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir. Güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde gözü korumak daha da önemlidir. Yazın güneş ışınları güneş daha yukarı konumda olduğu için başımızın üstüne doğru gelirken kısmen göz korunur, kışın ise göze daha dik gelir. Fakat yazın beyaz duvarlar ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimizde hassasiyet ve kısılmaya neden olarak daha çok zarar verir.

Açık Renkli Gözlüler Tehlikede
Güneş ışınları göze zarar vermişse , gözde sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma ile karşısında konuştuğu kişinin yüz hatlarını net görememe gibi sonuçlarının olabilir. Güneşe bağlı göz hasarında hasta süratle tam teşekküllü bir göz hastanesine başvurmalı ve acilen müdahalesi yapılmalıdır.
Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nedenle açık tenli, açık renk gözlere sahip kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı çok daha fazla hassastırlar. Açık gri, ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.