Güneşten Korumak İçin 30 Dakika Önce

Güneşten Korumak İçin 30 Dakika Önce

Güneşin zararlı etkileri herkes tarafından bilinir ve cildi bu zararlı etkilerden yaz – kış korumak gerekir. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce mutlaka hem UVB hem de UVA’dan koruyan ürünler kullanılması gerekir. Güneş ışınlarının cildi kurutucu etkilerini azaltmak için cilt tipinize uygun koruyucular kullanılmalı, sabah-akşam düzenli olarak nemlendirici sürülmeli, cilt nemini arttırmak için bol su tüketilmeli (günde en az 6-8 bardak), A, C ve E vitamininden, omega-3’den zengin beslenilmelidir.

Dr. Figen Akın

Deri Hastalıkları Uzmanı

Yaz döneminde yüksek sıcaklık ve güçlü güneş ışınlarına maruz kalarak kuruyan cilde daha çok özen göstermek ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekir. Güneşten koruyucuların etkili olabilmesi için güneşe çıkılmadan 30 dakika önce güneş görecek bölgelere uygulanması gerekir.

Güneş koruyucu seçilirken cilt tipine uygun ürünler tercih edilmelidir. Kişinin yanmadan güneşte kalabileceği süreyi ifade eden SPF miktarı yani koruma faktörü açık tenlilerde en az 50 olmalıdır ve bu ürünler mutlaka güneşe maruz kalınmadan yarım saat önce cilde uygulanmalıdır. Güneş koruyucu ürünlerin kullanım ömrü bir yıldır.

Yağlı ciltlere losyon, kuru ciltlere krem uygulanmalı

Güneşten koruyucu ürünlerin cilt tipine uygun olması gerekir. Yağlı ciltlerde losyon, kuru ciltlerde ise krem formları tercih edilmelidir. SPF miktarı ise ten renginin açıklığına ya da koyuluğuna göre belirlenmelidir. Suya dayanıklı ürünler kullanılarak 3 – 4 saatte bir kullanım tekrarlanmalıdır ancak bu ürünlerin siyah nokta ve akne yapıcı etkileri olabildiğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Güneşten koruyucu ürünlerin paraben (koruyucu kimyasal) içermemesine de özellikle dikkat edilmelidir.

Çocuklarda ciltte tabaka oluşturan fiziksel güneş koruyucular tercih edilmelidir. Ciltte bir tabaka oluşturan ‘fiziksel güneş koruyucular’ olarak adlandırılan koruyucular sistemik olarak emilmezler ve güneş ışığını yansıtarak etki yapar. Bu nedenle çocuklarda fiziksel güneş koruyucular kullanılmalıdır. Çocuklar için geniş bir yüzeye etki eden renksiz sprey formların kullanılması, parfüm ve paraben içermemesine de dikkat edilmesi gerekir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda güneşe bağlı cilt kuruluklarında yoğun nemlendiricilerin (üre ve lipoik asit vb. içeren) güneşe çıkılmadan önce ve su ile temastan sonra kullanılması gerekir. Güneşe maruziyet sonrası basit bir kızarıklık meydana gelmişse cilde soğuk kompresler, epitelizan kremler ve nemlendiriciler kullanılması uygundur. Eğer ciltte kızarıklık aşırı ise, su toplamaları gibi şiddetli reaksiyonlar varsa mutlaka dermatoloğa başvurulmalıdır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.