Hangi Silikonlar Acil Değişmeli

Hangi Silikonlar Acil Değişmeli

Eski tip silikonların içindeki sıvı jel vücuda sızarak hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir. Yeni geliştirilen silikonlarda dolgu malzemesi farklı olduğu için böyle bir risk olmuyor.

Doç. Dr. Erdem Güven

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Eski tip silikonlarda zamanla aşınmaya bağlı olarak silikonun içindeki sıvı jelin vücuda sızmasıyla çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu durum amiloidoz hastalığına devamında ise böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi kronik bir tablo ortaya çıkarır.

Meme büyütme ameliyatları Türkiye ve dünya genelinde en çok yaptırılan 3 estetik girişimden biri olarak biliniyor.  İlk olarak, 1960’lı yıllarda Amerika’da uygulanmaya başlanan ameliyatlar, tıp teknolojilerinin gelişmesiyle her geçen gün daha iyi sonuçlar veriyor. Önceki yıllarda 8 ila 10 yılını dolduran meme protezlerinin değişimleri gerekirdi. Ancak yeni geliştirilen protezlerde böyle bir durum söz konusu değil.  Jelin vücuda sızması kimi zaman mikro düzeyde olduğundan dışarıdan bu durum anlaşılmaz. Bu nedenle 2005 öncesi silikon taktıranların mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kadınlarda fiziki görünümü tamamlayan ve özgüveni oluşturan temel unsurların başından gelen meme vücudun genel görünümüne uygun olmamasından veya doğum sonrası ve fazla kilo alıp verme durumlarından çeşitli deformasyonlarla kişileri mutsuzluğa itebilir. Ayrıca meme kanseri sonrası onarım cerrahisi adı altında takılan protezlerde de aynı implantlar kullanılmakta olup bu protezlerinde değişimi söz konusu olabilir. Bu durumlarda başvurulan meme büyütme operasyonlarının kas altı, göğüs duvarı zarı altı veya meme altı gibi farklı şekillerde yapılır.

Kimlik Belgesi Olan Silikonlar Tercih Edilmeli!

Meme büyütme ameliyatı yaptıran ve yaptıracak olan hastalar; takılacak meme silikonun markası, şekli ve koheziv jel dolgulu olup olmadığı konusunda dikkatli olmalıdır. Özellikle dünyada büyük üreticilerin ürettiği, onaylı, garantili ve kimlik belgesi olan silikonların tercih edilmesi gerekir. Büyük üreticilerin ürettiği silikonların garantisi vardır. Herhangi bir olumsuzlukta silikon değişim masrafları üretici firmalarca karşılanabilir.

Silikon meme implantları uzun yıllardır dünyada güvenle kullanılır. Yüksek teknolojiyle steril ortamlarda üretilen silikonlar, uygun şekilde ve boyutta yerleştirildiğinde ömür boyu kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.