Hayat Harekettir, Hareket İlaçtır…

Hayat Harekettir, Hareket İlaçtır…

İster 9 ister 90 yaşında olun, 24 ayrı omur ve 60’ın üzerinde eklemden oluşan omurga yapısı sağlık için büyük önem taşır. Öyle ki dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i yaşamlarının bir noktasında omurgasında bir sorun yaşar.

Dr. Ahmet Dinç

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Hareketsiz yaşam tarzı ve egzersiz eksikliği nedeniyle omurga ağrıları genç nüfus arasında en yaygın rahatsızlıklardan biri haline geldi. Özellikle dijital bağımlılık bu durumu daha da arttıran nedenler arasında yer alır. Bu kapsamda ‘Hayat Harekettir, Hareket İlaçtır’ düşüncesini daima hatırlamak gerekir.

Kafatası ile kuyruk sokumu arasında yer alan ‘omur’ adlı kemik parçalarından oluşan omurga, insanların duruşunu destekleyen ana yapıyı oluşturarak sağlık açısından büyük önem taşır. İyi bir duruşa sahip olmak ise omurga ile ilgili sorunların oluşmasını engellerken kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamasına da neden olur. Burada ise kilit noktayı hareket ve egzersiz oluşturur.

Omurganın Birçok İşlevi Var

Vücudun merkezi destek yapısı olan omurga dik tutar ve iskeletin farklı kısımlarını birbirine bağlar. Bir kişinin omurgasının uzunluğu, boyuna bağlıdır. Ortalama uzunluk erkeklerde 71 cm, kadınlarda 61 cm’dir. Omurganın birçok işlevi vardır: baş, gövde ve kolların ağırlığını taşır, vücudun her yöne hareket etmesini sağlar. Omurganın bazı bölümleri diğerlerinden daha esnektir. En esnek kısım servikal omurgadır (boyun bölgesi). Omurgayı oluşturan kemikler aynı zamanda omurilik kanalından geçen omuriliği de korur.

Omurga Sağlığı Hayati Önem Taşır

Ofis ya da evde günde ortalama 8-9 saat çalışırken hareketsiz kalan bireyler omurgalarına ortalama 60 kilogram yük biner. Bu durum bel-boyun-sırt ağrıları başta olmak üzere bağ dokusu, kas-eklem hastalıkları, bel-boyun fıtıkları ve kireçlenme gibi birçok riskleri barındırır. Pandemi sürecinde bel-boyun ağrısı şikayetleri iki kat artmış durumda. Bu dönemde omurga sağlığına dikkat etmek, hareketsiz yaşamdan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak çok daha önemli hale geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.