Hazımsızlık Safra Kesesi Taşı İşaret mi?

Hazımsızlık Safra Kesesi Taşı İşaret mi?

Ağır yemekler yemediğiniz halde geçmek bilmeyen şişkinlik hissi ve hazımsızlık gibi şikayetlerden yakınıyorsanız safra kesesi taşı sorununuz olabilir. Hazımsızlık safra kesesi taşı işaretidir. Kadınlarda ve diyabet hastalarında sık görülen safra kesesi taşlarından cerrahi yöntemle kurtulmak mümkün.

Op. Dr. Tuğrul Demirel

Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzm.

Safra kesesi, karaciğerin altında yer alan armut şeklinde, yaklaşık 7–10 cm uzunluğunda ve 30–50 cc hacminde olan bir organdır. Karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını depolar, yemek sonrası sindirimi hızlandırmak amacıyla ince bağırsağın ilk kısmına boşaltır. yemek sonrası yaşanan hazımsızlık safra kesesi taşı işaretidir.

Safra, karaciğer tarafından üretilen zeytinyağı kıvamında, sarı-yeşil renkte berrak bir sıvıdır. Sağlıklı bir insanın karaciğeri günde 500–1000 cc safra üretir. Safra kesesi ise bu safranın üçte birini depolayabilir. Geri kalan safra devamlı olarak ana safra kanalı boyunca safra kesesine hiç uğramadan bağırsağa akar. Safra taşları, safra kesesi içinde oluşan sert cisimciklerdir. Bunların yüzde 80 kadarı kolesterol taşları, yüzde 20 ise pigment taşlarıdır. Safra kesesi fonksiyonunda olan yetersizlik, kese içinde göllenmeye neden olduğundan taş oluşumuna neden olabilmektedir. Diyabet hastaları, safra kesesi hareketleri ve fonksiyonunun azalması nedeniyle, safra kesesi taşlarına daha sık maruz kalırlar.

Safra kesesi taşlarının en çok görüldüğü gruplar; Kadınlarda (özellikle 20–60 yaş arasında) erkeklere göre iki kat daha fazla rastlanır. 60 yaşın üzerindekiler Hamileler, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar (Karşılanmamış östrojenin artması nedeni ile ) Obezite hastaları Diyabet hastaları Aniden ve yoğun miktarda kilo veren hastalar Karın üst bölgesindeki ağrılar safra taşı olabilir

Safra taşları yüzde 11- 36 arasında bir oranda hiç belirti vermeyebilir. Ancak büyük bir kısım hastada şikâyet oluşturur. Tedavi genellikle bu şikâyetleri olan hastalara önerilir. Safra taşlarının neden olduğuna dair belirtiler çok çeşitli olabilir. Hastalar genellikle hazımsızlık, şişkinlik, karın üst bölgesinde hafif ağrıdan şikâyet eder. Bazı durumlarda safra kesesindeki taşlar, safra kanalına düşebilir. Bu durumda ana safra yolu tıkanıklığına bağlı, çok ağır pankreas ve safra yolu enfeksiyonları ile sarılık oluşabilir.

Vakit kaybetmeden doktora başvurun

Batın USG safra kesesi ve safra yollarının görüntülemesinde en sık kullanılan tetkiktir. Hastaya hiçbir yan etkisi yoktur. Tedavi ve takip için sıklıkla tekrarlanabilir, kolay uygulanır ve konforlu bir yöntemdir.

Laparoskopik (Kapalı) Kolesistektomi yöntemi ile safra kesesi taşlarından kurtulabilirsiniz

Safra kesesi ameliyatının en yaygın uygulanan yöntemi laparoskopik (kapalı) kolesistektomidir. Hastanın karnında 1 ile 3 adet bir santimlik kesi yapılarak, kamera ve aletler karın içine ilerletilir. Ameliyat tamamen bu deliklerden gerçekleştirilir. Hastalar genellikle işlemin ertesi günü evine gönderilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.