Hemoroid İlacı Kanseri Saklar

06.08.2013
99
Hemoroid İlacı Kanseri Saklar

Bilinçsiz kullanılan hemoroid ilaçları kanseri gizleyebilir. Kolorektal kanser olarak adlandıran kolon, rektum ülkemizde sıklıkla görülür. Belirti vermeden ilerleyen hastalık özellikle 40 yaş üzerindekilerin dikkatli olması gerekir. 

Prof. Dr. Oktar Asoğlu

Genel Cerrahi Uzmanı

Eczaneden rastgele alınan hemoroidi baskılayan kremler olası rektum kanserinin geç tanısına neden olabileceğini unutmayın.

Kolon kanseri tarama yöntemi ile kolaylıkla saptanabilen ve önlenebilen bir hastalıktır. Kolon ve rektum kanserinde basit bir muayene hayat kurtarır. Kolorektal kanserlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, makatta dışkılarken kan görmek.

Hemoroidiniz olsa bile, dışkıda görülen kanın bir tümorün sinyali olabileceğini unutmayın. Önemli bir başka nokta ise, bilinçsizce kullanılan hemorid ilaçları.

Rektum Kanserinde Hemoroidi Bir Sinyal Gibi Düşünün

Son araştırmalar, rektum kanserli hastaların yüzde 35’inin geçmişte hemorid tedavisi gördüğüne işaret ediyor. Bu yüzden özellikle hemoroid şiktayetiniz varsa, beklemeden bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak hayat kurtarır. Özellikle yaşınız 40 ve üstü ise, tuvalet alışkanlıklarında değişim, çok sık tuvalete gitmek, tam boşalamama hissi, dışkının miktar ve şeklinde farklılık gibi değişiklikler varsa bu belirtilerin ciddiye alınması gerekir.

Her Polip Kanser Olasığı Taşır Mı?

Polipler kolon ve rektum iç kısmında gelişen iyi huylu oluşumlardır. 50 yaş sonrası birçok kişide sıklıkla görülürler. Poliplerin bazı tipleri kişinin kolon kanseri gelişme riskini arttırır. Poplerin hepsi kansere dönüşmez, ancak hemen tüm kolon kanserleri de ilk olarak poliplerden başlar.

 Kolon-Rektum Kanserine Erkeklerde Daha Sık Rastlanıyor

Risk faktörleri;

-Polipler, Yaş
-Beslenme alışkanlığı
-Kişinin sağlık geçmişi
-Genetik
-İnflamatuar bağırsak hastalıkları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.