HIV Alanında Test Farkındalığı

HIV Alanında Test Farkındalığı

Bu yıl Avrupa HIV Testi Farkındalık Haftası kapsamında Gilead’ın ev sahipliğinde, hekim dernekleri, konuyla ilgili STK’lar, DADA Sahne’de düzenlenen özel etkinlikte bir araya geldi. Okan Bayülgen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; HIV alanında uzman hekimler ve dernek sözcüleri, Türkiye’de ve dünyada HIV alanında güncel durum, doğru bilinen yanlışlar, kadın-çocuk sağlığı açısından önemi, test-tanıya erişim, yayılımı engellemek için atılması gereken adımları ele aldı.

—-

Avrupa HIV Testi Farkındalık Haftası Türkiye’de de hayata geçiriliyor. Gilead’ın ev sahipliği, Okan Bayülgen’in moderatörlüğünde hekim dernekleri ve konuyla ilgili STK’lar, DADA Sahne’de düzenlenen özel bir etkinlikte bir araya geldi. Anonim test merkezleri, dünyada HIV test sürecinin nasıl işlediği, toplumsal damgalanma konuları, HIV tanısı alan kişilerin nasıl bir yaşam sürdüğü, nelere ihtiyaç duyduğu gibi çok önemli noktalar üzerinde duruldu.

Avrupa HIV Testi Farkındalık Haftası kapsamında, 2013 yılından bu yana, toplum, sağlık çalışanları ve karar vericilerde HIV testinin önemi konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Gilead Türkiye; AIDS ve CYBHD, EKMUD, GUNIDER, HAKED, HIVEND, KLIMIK hekim dernekleri ve konunun önemli paydaşı olan Pozitif-iz, Pozitif Yaşam, TAPV ile HIV Testi Farkındalık Haftası’nda bir araya geldi. Bugününü Test Et, Yarınını Tanı Kampanyası ile de toplumdaki farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Erken tanı ve etkin tedaviyle HIV artık kronik bir durum

HIV, geliştirilen tedavi yöntemleri ile günümüzde tedavi edilebilen kronik bir enfeksiyon halini aldı. Erken tanı-etkin tedavi yöntemlerinin kullanılması, geniş çaplı kontrol programlarının kararlılıkla uygulanması sayesinde günümüzde HIV, artık ölümcül bir enfeksiyon olmaktan çıkıp kontrol altına alınabilir bir hale geldi. HIV ile yaşayan kişilerin, doğru tedaviyle iş, okul, yaşamlarına devam edebildiği, bulaştırma risklerinin kalmadığı, doğal yollarla çocuk sahibi olabildikleri biliniyor.

Buna rağmen toplumun çok geniş bir kesiminde halen HIV ve tedavi edilmediği takdirde dönüştüğü AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) ile ilgili yeterli bilgi-farkındalık mevcut değil. HIV testi yaptırma konusunda da bilinçsizliğe yol açarak enfeksiyonun ilerlemesi-yayılmasına yol açıyor. Türkiye, tedaviye erişim, tedavide başarılı ancak test-tanıda hedeflerin gerisinde kalıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.