İmplant İle Doğal Dişlere Sahip Olun

08.09.2014
68
İmplant İle Doğal Dişlere Sahip Olun

implant-ile-dogal-dislere-sahip-olunönemli ölçüde etkiliyor. Uzmanlar, ağız ve diş sağlığı için uygulanan implant tedavisinin son zamanlarda sıklıkla tercih edildiğini söylüyor.

Dr. Dt. Ömer Lütfi Koca

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

İmplant Nedir?

İmplant; eksik olan dişlerin yerine, bu dişlerin görevlerini yerine getirmesi amacıyla, çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirilmesi işlemidir. Yapı maddesi genelde titanyum olan implantlar, estetik açıdan probleme neden olmaz.

İmplant, Doğal Bir Görünüm ve Rahat Bir Kullanım Sağlıyor

Günümüzde diş implantları, tartışmasız doğal dişlere en iyi alternatiftir. İmplantlar geleneksel köprü ve protezlere göre, daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir. Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant yapılabilir. Sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulama olan implantlar üzerine yapılan protezler gerçek dişlerin yerini alırken, en doğal yapıyı oluşturur. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. İmplant doğal dişin yerine geçerek, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirir.

Kimlere İmplant Yapılamaz?

İster tek diş ister birden fazla diş eksikliğinde, eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, bu tedavi uygun bir seçenektir. İmplant yerleştirilmesi öngörülen bölgede, çene kemiğinin implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişlik olması gerekir. Mevcut kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin de tamamen sağlıklı olması gereklidir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece, implant uygulamasını engelleyecek bir yaş limiti yoktur. Ancak, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir. Ayrıca kronik hastalığı olanlara, ağız hijyenini sağlayamayacak kişilere ve aşırı sigara tüketenlere implant yapılması tavsiye edilmez.

İmplant Kullanımı Nasıldır, İmplantın Kullanım Süresi Nedir?

Tedavi sonrası hasta oral hijyenine önem göstermeli, yani günde en az 2 defa dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanarak temizliğini tamamlamalıdır. İmplant tedavisinde, hekim ve hasta işbirliği ile başarı sağlanır. Oral hijyene gerektiği gibi özen gösteren, 6 aylık periyotlar halinde hekimine kontrole gelen hastanın, implantını uzun yıllar rahat bir şekilde kullanması mümkün olacaktır.

CAD/CAM Teknolojisi Nedir?

CAD/CAM, bilgisayar kontrolü ile çalışan, makine ile üretilecek malzemenin bilgisayar ekranında üç boyutlu tasarım aracı anlamında kullanılan bir kelimedir. Sistem kısaca alınan optik ölçünün bilgisayara aktarılması, ekrandaki görüntü üzerinde restorasyonunun sınırlarının çizilmesi, kullanılacak seramik yapının hacimce belirlenmesi ve üç boyutlu kuron modelinin oluşturulması şeklinde özetlenebilir.

Diş Hekimliğinde CAD/CAM Nasıl Kullanılır?

Diş Hekimliğinde, metal desteksiz full porselen, porselen inlay-onlay ve laminate veneer tedavileri için CAD/CAM sistemi kullanılır.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • Tek seansta restorasyonun tamamlanıp ağza takılması,
  • Geleneksel ölçü alma yöntemlerini ortadan kaldırması ve bekleme süresini kısaltması,
  • Son derece estetik tam porselen restorasyonları üretilmesi,
  • Daha iyi restoratif materyallerin, daha kısa süre içinde elde edilmesi ile hata potansiyelini oldukça azaltması,
  • Geçici protezlere gereksinim duyulmaması,
  • İndirekt restorasyonlardan kaynaklanabilecek muhtemel çapraz kontaminasyonların önüne geçilmiş olmasıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.