Kaderin Şifresi Yıldızlarda mı

04.03.2015
166
Kaderin Şifresi Yıldızlarda mı

Kaderin şifresi yıldızlarda saklı olabilir mi? Küçük yaşta yıldızların gizemli dilini çözmeye merak salan Filiz Yaşar Zorka astrolojiye olan ilgisini özel derslerle pekiştirdi. Öğrendikçe ilerlemek istedi. İlerledikçe dostları ve arkadaşları için yıldızların dili. Onlar için gönüllü astroloji haritası çıkaran Zorka şimdi çevresindeki kişilerin başarılarındaki gizli kahraman.

Haber-Röportaj: Nilay Akgün

Filiz Yaşar Zorka kaderin şifresini çözmek için küçük yaşta araştırmalara başladı. Astrologlar aslında bir anlamda tarihe de yön veren kişiler olmuştur. Günümüzde de durum pek farklı değil. Astrolojiye ilgisi olanların umutları yıldızların hareketi ile yeşeriyor ya da sönüyor.  yıldızlarla ilk ne zaman tanıştınız soru ve diğer sorularımıza edebiyatçı yorumuyla cevap verdi.

“Bence astroloji, yıldızların gizemli dilini bizlere fısıldayan, eğlenceli bir sembolik dildir. Bu dili ne kadar iyi öğrenir ve kullanırsanız kaderin şifreleri ile ilgili o kadar çok ipucu elde edersiniz.”

İşte keyifli röportajın diğer soru ve cevapları…

         Astrolojiye ilginiz nasıl başladı?

Küçük bir çocukken, gece gökyüzüne baktığımda gördüğüm binlerce parıltı karşısında büyülenirdim. Sanki simsiyah, kalın, uçsuz bucaksız ipek kadife bir örtünün üzerine binlerce mücevher işlenmiş gibi gelirdi bana. Elimi uzatmak, dokunmak isterdim. Çocuk aklımla belki de platonik bir aşk yaşardım yıldızların ışığıyla. Asla kavuşamayacak iki sevgilinin birbirini iç çekerek izlemesi gibi. Ben büyüdükçe, ilgim ve doğal olarak bilgim de büyüdü. İlk önceleri astronomi ile çok amatörce ilgilendim. Bugün bize minicik bir ışık olarak görülen o pırıltıların aslında başka sistemlerin güneşleri olduğunu keşfettim. Bazılarının yanında bizim muhteşem güneşimizin nokta kadar kaldığını öğrenince şaşırdım. Dünyamızdaki yaşam kaynağımızın ve vücudumuzun üçte ikisini oluşturan suyun da meteor yağmurları ile yıldızlardan geldiğini öğrendim. Açıkça itiraf etmek gerekirse çok uzun bir süre astroloji ile neredeyse hiç ilgilenmedim. Ders almaya başlayıncaya kadar, sadece oğlak burcu olduğumu biliyordum. Yükselen burç, ay burcu gibi tanımlardan ise haberim yoktu. Öğrendikçe daha fazla sevdim. Öğrendikçe bu yolda ilerlemek istedim. 

 — ‘Astroloji aynı zamanda falcılık’ algısı niçin ve nasıl gelişmiştir?

Bu gerçekten çok zor bir soru. Türk Dil Kurumu fal için ‘’geleceği öğrenmek, şans ve kısmeti anlamak amacıyla oyun kâğıdı, kahve telvesi, el ayası vb.ne bakarak anlam çıkarma, bakı’’ olarak tanımını kullanmakta. Bu durum da eğer astrolojiye yıldızlara bakarak geleceği tahmin etmek dersek, çok da fal tanımından uzaklaşmamış oluyoruz aslında. Tabii ki astroloji çok fazla derinlik içeren ve çok fazla matematik, tarih, sosyoloji, psikoloji gibi pozitif bilimlere dokunan bir yorumlama aslında. Ancak kesinlikle bir bilim değil. Tabii ki bizim bir kahve içip, fincan kapatarak fal baktığımız o neşeli toplantılarımız gibi de değil. Benim kişisel görüşüme göre astroloji sadece astroloji aslında. Hepsinin dışında, nevi şahsına münhasır bir kavram. Yıldızların dili. Bu gün M.Ö. 6.500 yıllarında Afrika’da bazı yerli toplulukların ayın evrelerini gözlemleyerek bir takvim yapmaya çalıştıkları bilinmektedir. O zamandan beri yukarıda olan olaylar aşağısı ile ilişkilendirilmiş ve kayda alınmaya çalışılmıştır.

-Astroloji eğitimi hangi yaşta ve nerede alınması gereken bir eğitim?

Astroloji için bir eğitici şart. Ne yazık ki kendi kendine öğrenebileceğimiz bir disiplin değil. Eğitim ve uygulamalar çok önemli. Yaş için ise benim için bir kısıtlama yok. Ancak bir astrolog olarak Satürn’ün birinci deviniminin tamamlandığı 28 yaş sonrasının daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim.

  Günümüzde astrologların toplumdaki yeri ve önemi nedir?

Günümüzde çok fazla uzmanlık alanı var ve çok fazla konuda danışabileceğimiz yetkin insanlar bulunmakta. Bu nedenle astroloji de bir parça geride durmakta. Örneğin, herhangi bir konuda bize bir uzman olarak destek verecek psikologlar dururken neden astrologlara gidelim? İşte burada astrologların yetkinliği ön plana çıkmakta. Doğum haritanıza göre astroloğunuz hayatınızdaki tekrarlayan sorunları aşmanıza çok farklı bir bakış açısı ile yeni çözümler üretmenize yardımcı olabilir. Size koçluk yapabilir. Yakın çevrenizle, eş ve çocuklarınızla uyum haritalarınızı yorumlayabilir. Bir düşünün hayatınızda harika bir adam var ve siz bir sonraki adımı atmak istiyorsunuz. Kayınvalidenizle tanışmadan önce onunla yıldızlarınızın nasıl uyum sağlayacağını bilmek istemez misiniz? Onunla iletişiminizi daha mükemmel hale getirmek için alacağınız tavsiyeler, evliliğe atacağınız o muhteşem adımda pek çok sürecin daha kolay, mutlu ve refah geçmesine yardımcı olabilir.

Kariyerinizi ele alalım, önemli bir toplantı, bir görüşme, bir anlaşma öncesinde hepimiz mümkün olduğu kadar bilgi toplamaya çalışırız. Bir de göklerden tavsiye almak istemez misiniz?

Sağlık ile ilgili konular da astrolojinin ilgi alanına girer. Haritanız sizin şu anki ve gelecekteki sağlığı ile ilgili şifreleri barındırır. Bunları öğrenmek istemez misiniz?

Çocuklarınızın kariyer planlamasında da astroloji çok önemlidir. Element dağılımlarına göre doğuştan gelen yeteneklerini kullanmak ve eksik olanları da geliştirmek istemez misiniz?

         Sizce astroloji ile günlük yaşam arasındaki bağlantı nedir?

Gökyüzü haritası an be an değişmekte ve değişen harita her gün bize yeni dinamikler getirmektedir. Ayın döngüleri, merkürün hareketi, satürnün burç değiştirmesi gibi gezegensel hareketler hepimizi etkilemektedir. Bunlar için astrolojik danışmanlık almakta yarar var.

Ben kesinlikle özgür iradenin ve seçim yapmanın gücüne inanırım. Bu nedenle astroloji bize olasılıkları söyler ancak biz son kararı kendi özgür irademizle veririz ve seçim yapma hakkımızı kullanırız. Daha doğru kararlar verebilmek ve seçimlerimizin sonuçları ile sağlık, mutluluk, refah içinde yüzleşmek için gerekli olan bilgiyi bize astroloji sağlar. Sözlerimi çok sevdiğim bir cümle ile bitirmek isterim. “Yukarısı nasılsa, aşağısı da öyledir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.