Kadınlarda Kanser Oluşumu

26.12.2013
44
Kadınlarda Kanser Oluşumu

Kadınlarda Kanser OluşumuKadınlarda görülen jinekolojik kanserler vulva, vajina, rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserleridir. Bunların arasında vulva ve vajina kanserleri nadir görülürler.

Prof. Dr. Fuat Demirci

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri 20 yaştan önce çok seyrek görülür,  bu yaştan sonra giderek oranı artar ve 50 yaşta en yüksek orana ulaşır.  Yumurtalık ve rahim kanserinden daha erken yaşta görülür.

Az gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanser taraması için kullanılan smear testin yaygın ve uzun süreden beri kullanılması bu hastalığın oranını düşürmüştür.

Risk faktörleri şunlardır:

  • Genç yaşta evlenme,
  • Erken cinsel yaşama başlama
  • Çok sayıda çocuk sahibi olma
  • Düşük sosyoekonomik düzey
  • Kötü hijyenik şartlara sahip olma
  • Çok sayıda partner ya da eşinin çok sayıda partneri olması
  • Sigara kullanımı
  • En önemli risk faktörü ise cinsel ilişki ile geçen bir virüs enfeksiyonu olan insan papillomu virüs (HPV) enfeksiyonu geçirmiş olmaktır. Rahim ağzı kanseri olanların tamamına yakınında (% 98) bu enfeksiyon saptanmış ve neden bu virüs enfeksiyonlarıdır.

 

HPV virüsünün 100’den fazla tipi vardır. HPV-6 ve 11 tipi genital bölgede ortaya çıkan genital siğillerin % 90’ından sorumludur.  HPV 16 ve 18 tipi ise rahim ağzı kanserlerinin % 70’inden sorumludur.

Rahim ağzı kanserinin erken belirtisi yoktur. Ancak düzenli smear ile erken dönemde kanser ortaya çıkmadan yakalanmaktadır. Geç dönemde belirtileri kanlı akıntı, ilişki sırasında kanama ve düzensiz adet kanamalarıdır.

Kadınlarda Kanser Oluşumu

Rahim ağzı kanserinin erken tanısı için en önemli yöntem yılda en az bir kez yapılan smear testidir.  Şüpheli smear test varsa kolposkopi  ve biyopsi yapılır. Korunmak için ise en önemli yöntem HPV aşılarıdır. HPV aşıları gelişmiş ülkelerde rutin aşılama programına girmiştir. Ülkemizde de uygulamaya başladığımız HPV aşılarının yapılmasını öneriyoruz. Bu aşıların yapılması Kadını rahim ağzı kanserinden % 70 oranında korumaktadır. Diğer korunma yöntemleri ise tek eşli olma ve güvenli olmayan ilişkilerde mutlaka prezervatif kullanılmasıdır.

 

Tedavide erken dönemde rahim ağzının küçük bir kısmı koni şeklinde alınırken geç dönemlerde ameliyatın alanı genişlemektedir. Bazı hastalarda ise ışın tedavisi ve kemoterapi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.