Kalın Bağırsakta Video Kapsül Kolonoskopi

Kalın Bağırsakta Video Kapsül Kolonoskopi

cengiz pata,cengiz,pata,kolonoskopi,endoskopi,video kapsül kolonoskopi,kalın bağırsak,ince bağırsak,Kalın Bağırsakta Video Kapsül KolonoskopiYeni jenerasyon video kapsül kolonoskopilerle hastalıklı doku yüzde 90 oranında tanıyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata

Günümüzde ölüme sebep veren en sık görülen ikinci kanser olan kalın bağırsak kanserinin tespit edilmesinde en yaygın yöntem olan kolonoskopiye alternatif olarak video kapsül kolonoskopi uygulanmaya başlandı. İlk olarak 2000 yılında ince bağırsak hastalıklarında kullanılmaya başlanılan video kapsül endoskopi artık kalınbağırsak hastalıklarında da kullanılan bir yöntem.

Video kapsül endoskopi uygulamasında hasta tarafından içerisinde kamera olan bir kapsül yutuluyor. Yutulan kapsülün özelliğine göre ince bağırsak ya da kalın bağırsaklar görüntülenebilmekte. Hastaya aynı zamanda bir bel çantası beraberinde kayıt cihazı verilen yöntemde, yutulan kapsül organın fotoğraflarını çekerek kayıt cihazına biz hekimlerin inceleyeceği binlerce fotoğraf yolluyor. Daha sonra kapsül dışkı ile atılıyor.

Yeni Nesil Kapsüller Öncekilerden Çok Daha Başarılı
İnce bağırsak hastalıklarında endoskopik işlem yerine ilk seçenek olarak video kapsül endoskopi tercih edilmesine rağmen kolon kapsüllerine geçtiğimiz yıllarda yeterince güvenle bakılmıyordu. I Jenarasyon kalın bağırsak video kapsül kolonoskopileri teknolojik yetersizlikleri nedeniyle tanı değeri ancak %60’tı ve klinik kullanımda tercih edilmiyordu. Yeni nesil kapsüllerde başarı oranı dikkate değer şekilde arttı.
2011’in ilk aylarında kullanılmaya başlanılan ikinci jenerasyon video kapsül kolonoskopilerin sonuçları oldukça başarılı. Söz konusu kapsüller hastalıklı dokuyu yüzde 90 oranında tanıyor. Ön ve arkasında bulunan geniş açılı kamera sistemi sayesinde adeta küre gibi kayıt alabilmesi, eş zamanlı olarak kayıt cihazında kapsülün bulunduğu alanın görülebilmesi, görülen farklı dokunun boyutunun ölçülebilmesi gibi yenilikler bu kapsüllerin başarısın altında yatan sırlar.
Kapsüller hala kolonsokopi kadar başarılı değil ve her şeyden önce biyopsi almak, polip çıkarmak gibi işlemler kapsüllerle yapılamıyor. Ancak son derece kolay uygulanabilen ve yüksek oranlarda tanı konabilen kapsüllerin zamanla tarama amaçlı yapılan kolonoskopilerin yerini alması hayal değil.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.