Kanser Kordon Kanı İle Tarihe Karışıyor

Kanser Kordon Kanı İle Tarihe Karışıyor

Ali VolakaLösemi, meme kanseri, diyabet ya da Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinin çok kolay olabileceği hiç aklınıza gelir mi? Kordon kanı tedavisi ile bu artık mümkün!

Ali Volaka
Biyolog

Yeni doğan bebeklerin kordon kanından alınan kök hücrelerin özel koşullarda dondurularak saklanmasıyla yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek pek çok hastalık tedavi edilebiliyor. Kök hücreler açısından oldukça zengin bir kaynak olan kordon kanı ile akut ve kronik lösemi (kan kanseri), lenf kanserleri, anemiler, kök hücre hastalıkları, kalıtsal hastalıklar, kalıtsal bağışıklık sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, meme kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri, MS hastalığının tedavisi mümkün.

En önemli tedavi alanı lösemi
Saklanan kordon kanının çocukluk çağında en önemli kullanım alanı, lösemi tedavisi.  Çocukluk çağı lösemilerinin büyük çoğunluğu sadece kemoterapi ile tamamen tedavi edilebilmektedir. Şayet kordon kanı saklanmış bir çocuğa lösemi nedeni ile kök hücre transplantasyonu gerekecek olursa, ilk tercih edilecek olan saklanmış olan kordon kanı olmayıp varsa doku tipi uygun kardeşinin veya aile dışı bir vericinin kemik iliğidir. Kordon kanı,kalıtsal kan hastalıklarının (thalasemi gibi), kalıtsal bağışıklık yetersizliklerinin (immün yetmezlikler) ve kalıtsal metabolik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Gençlik aşısı ve organ yenileme
Kordon kanının kullanım alanına ait çalışmalar, “gençlik aşısı” ve “organ yenileme” için de sürmekle birlikte klinik uygulamalar için harekete geçilmiştir,

Kordon kanı hücreleriyle 3 aşamalı tedavi
Birincisinde kordon kanı üzerinde hiç bir işlem yapılmadan direk hastaya nakil edilebilir (kordon kanı transplantasyonu). Kordon kanı kök hücreleri, enjekte edilen doku içerisinde etraftan gelen kimyasal ve fiziksel sinyaller sonucu özelleşmiş hücrelere dönüşerek hasta dokuyu yenilemeye başlar. İkincisinde kordon kanı kök hücreleri gen terapisi için araç olarak kullanılır. Kök hücrelerinin DNA dizilerine yeni genler yerleştirildikten sonra hastaya nakledilebilir. Üçüncü metotta ise kök hücrelerin özelleşmiş dokuya veya organa dönüşme safhası labaratuvar ortamında gerçekleştirilir ve bu hazır doku veya organ hastaya nakledilir.

Aileler hangi durumlarda bebeklerinin kordon kanını saklamalıdır?
Kordon kanı saklanmasının kimler için uygun ve gerekli olduğu konusunda bilim çevrelerinde henüz tam bir fikir birliği yoktur. Ailede bilinen kök hücre tedavilerine ihtiyaç gösterebilecek bir hastalık yok ise saklanan kana ihtiyaç olasılığı değişik hesaplamalara göre 1/1000 ile 1/100,000 arasında bildirilmektedir. Bu nedenle bazı araştırmacılar sadece ailelerinde ilik nakli gerektirebilecek hastalık öyküsü bulunan ailelerin bebeklerinde bu uygulamanın yapılmasını savunurken, diğer araştırmacılar kök hücre çalışmalarındaki hızlı gelişimi göz önünde bulundurarak herkesin bu seçeneği kullanmasını önermektedirler

Dünyada 100 merkez var
Dünyada kordon kanı saklayan merkez sayısı 100 civarındadır. Kuruluşumuzdan bu yana bankamızdan iki kordon kanı nakli gerçekleştirildi. 2 kordon kanı daha 2007 yılı içinde nakli yapılmak üzere tarafımızdan saklanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.