Kanser Plastiklerin İçinde

Kanser Plastiklerin İçinde

Plastik çatal ve bıçaklar kanser riski taşıyor. Yemek siparişi verirken kanser olmamak için dikkat edin. Günlük hayatta pratik olduğundan tercih edilen ve vazgeçilmez olan plastikler hayati tehlike arz ediyor.

Murat Sağol
Et ve Kebap Uzmanı

Yapılan araştırmalarda kanserin plastik içinde saklı olduğunu ortaya koydu. Araştırmalar yediğimizle değil neyle yediğimizle ilgili ve kanserin yemeklerin içerisine bu şekilde sızdığı tespit edildi.

Günümüzde yaşam şartları ve iş yoğunluğu yemek yapma vaktini kısıtlamakla birlikte yemek siparişi vermeyi zorunlu kılıyor.  Sipariş paketleri içerisine konulan plastik çatal ve bıçaklara dikkat edilmesi gerekiyor. Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan plastik malzemeler tehlike saçıyor.

Plastik çatal ve bıçaklar, zararlı mikropları ve zehirleyici maddeleri yenilen yemekle vücuda yayabiliyor. Bu durum ciddi zehirlenmelerle birlikte kanser gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.


Plastik ürünlerin üzerindeki işaret ve numaraları kontrol etmek önemli. Bazı tür plastiklerin gıda sektöründe kullanılması güvenlidir, bazılarının ise kesinlikle kullanılmaması gerekir.  Özellikle 3, 6 ve 7 no’ lu plastiklerden uzak durulmalı. Çünkü bu plastikler yiyecek ve içeceklere (zehirli) maddeler salıyor ve kanser yapma riski taşımakla birlikte bir grup kimyasallar içeriyor.

Yemek siparişi geldikten sonra ilk olarak yapılması gereken, yemeklerle gelen plastik ürünlere dikkat edilmesi ve toplumun bu konuda bilinçlenmesi. Plastik türlerinin zararlı olduğunu anlamak için öncelikle üzerinde bulunan numaraya bakmanın yeterli olacaktır.

Zararlı ve Zararsız Plastikler

Kullanılan plastik çatal ve bıçakların sağlık açısından kaliteli olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Plastikler türlerine göre sınıflandırılıyor ve restoran sahiplerinin bu ayrıntıya özen göstermeleri gerekiyor.

1. PET veya PETE Polietilen içerir:  Zararsızdır. Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır.

2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen:  Zararsızdır. Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur.

3. PVC Polivinil klorid:  Zararlıdır! Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır.

4. LDPE Az yoğunluklu polietilen:  Zararsızdır. Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur.

5. PP Poliproplen:  Zararsızdır. Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır.

6. PS Polistiren:  Zararlıdır! Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir.

7. DİĞER:  Zararlıdır! Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.