Kanserde Geleneksel Yöntem

26.08.2014
103
Kanserde Geleneksel Yöntem

Yeni kanser ataklarının engellenmesi, tedavi toleransı kolaylaştırma, radyoterapi -kemoterapinin olumsuzluklarını azaltmak için ıslak kupa tedavisi ( Wet Cupping ) yani hacamat uygulanır. 

Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Algoloji Uzmanı

Kanserde ağrıların azaltılması, zayıflamış bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için geleneksel yöntem hacamat kullanılır.

Hacamat; ağrısız, acısız bir uygulama olup, aşırı kan akıtma söz konusu değildir ve uygulamalardan kısa bir süre sonra iz kalmaması gerekir. Medyada görülen hacamat uygulamaları teknik olarak birçok yanlışı barındırmakta; hatta sağlıksız ortamlarda uygulanmakta, insanımızın hayatı, sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Hastalık durumları dışında tercih edilen hacamat koruyucu bir tıp yöntemi olarak da uygulanmaktadır.

ABD’de 2004 Yılından Beri Uygulanıyor

2004 yılından beri Amerika Teksas Üniversitesindeki Dr. Anderson Kanser Merkezi’nde uygulanan (WetCupping) yani hacamat tedavisi kanser hastalarının ağrılarını dindirme, bağışıklığı artırma, tedaviye toleransı kolaylaştırma ve gerek radyo gerekse kemoterapinin olumsuzluklarını azaltmak amacı ile tamamlayıcı ve alternatif bir tedavi yöntem olarak değerlendiriliyor. Konuya ilişkin bilimsel araştırmalar devam etmekle birlikte; kupa tedavisi, alışılmış kanser tedavilerine ek, tamamlayıcı bir yöntem olduğundan hastalar arasında aromaterapi, yoga ve meditasyondan daha çok tercih edilmektedir. Kupa tedavisi, bu merkezlerdeki kanser tedavilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kupa tedavisi deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde hastalar birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Hem hekim olmayanların bu tür işlemleri yapması yasal değildir.

Kanser Hastaları İçin Alternatif Tedavi YöntemiKanser hastaları, normal klasik tedavi yanında birçok alternatif tedaviden umut beklemektedir. Ülkemizde ilgi alanı kanser tedavisi olan doktorlar daha çok kemoterapi, radyoterapi ve onkolojik cerrahi uygulamaları ile tedavideki sınırlı seçenekleri hastalara sunmaktadırlar.

Dünyada ise, artan bir şekilde alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelim söz konusudur. Son 10 yılda tamamlayıcı tıp uygulamalarına talep yüzde 24’lerden yüzde 60’lara varan oranda artmıştır. Bu yöntemlerde daha çok kanser değil, onu oluşturan mekanizmalar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu bağlamda hacamat öne çıkan, insanlarca da talep edilen uygulamalar arasındadır. Milattan önce tatbik edildiğine dair birçok kanıt vardır. İslam ülkelerinde Sünneti Seniye olması nedeni ile uygulana gelen bu yöntem, son 10 yılda ciddi araştırmalara konu olmakta, gerek Amerika gerekse İngiltere ve Almanyada wet-cupping therapy (ıslak kupa tedavisi: hacamat) dernekleri kurulup organize olunmaktadır. Genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanımının gittikçe artması, deniz ürünlerinin ağır metalleri bünyemize taşıması, sağlık su ve diğer içeceklerin alınması ve çevresel olarak maruz kaldığımız toksik ve kanserojenler ciddi sağlık sorunları oluşturmaktadır. Kanser hücrelerinin vücuttaki enerji akışını bozduğu varsayımına ve bilindik kanser tedavilerinin hastalarda oluşturduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi yaklaşımlarının söz konusu olduğunu, hacamatın zararsız, doğal ve etkin uygulamalardan sadece birisidir.

Kanser Ağrılarını Hafifletiyor Atak Oluşumunu Azaltıyor

Maling tümörlerin tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinin ortadan kaldırılmasında ıslak kupa (WetCupping) yani hacamat tedavisinin faydalı olduğu gösterilmiştir. Kupa tedavisi kanseri tek başına tedavi etmez, ancak immüniteye katkıları, dokulardaki toksik birikimlerin cilt yolu ile atılması, temizlenmesi hastaların yaşam kalitelerine önemli katkılar sağlar. Hacamat kanser ağrılarını, hastalığın şiddetine bağlı olarak hafifletir ya da ortadan kaldırır. Özellikle adale ağrıları baş ağrıları, yoğunluk, uykusuzluğa bağlı ağrılar birincil olarak düzelir. Kemoterapi yada Radyoterapinin etkilediği sinir dokusunun etkilendiği ağrı türlerinde ve nöropatik ağrılarda azalmalar görülür. Islak kupa tedavisi kanser hastalarına uygulandığında hastalar kendilerini daha iyi hissetmekte, daha hızlı toparlanmakta ve tedaviye daha olumlu yanıt vermektedirler. Bu tür tamamlayıcı tıp yöntemlerinin vücudun kök hücre üretmesini provoke ettiği bilinmektedir. Islak kupa tedavisi kemoterapi ve radyoterapi alınımını kolaylaştırır. Hacamat tedavisi gören hastalarda nükslerin oluşmasının ciddi derecede azaldığı belirtilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.