Kansere Karşı: Genetiği Değiştirilmiş Akıllı Hücreler

12.05.2019
1.826
Kansere Karşı: Genetiği Değiştirilmiş Akıllı Hücreler

Tüm dünyada büyük ses getirecek yeni çalışmada kanserli hastanın kendi hücrelerini savaştırma yöntemlerinden biri olan genetiği değiştirilmiş hücre (Car T Hücre Tedavisi) üretildi. Aynı zamanda nefes alan bu hücreler vücuda bir kez verilir, yıllar boyu kişiyle birlikte yaşayıp, kansere karşı koruma devam edebilir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı

Hematoloji Uzmanı

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında son 20 yıldır yoğunlaştırdığı çalışmaların sonunda “Car-T” hücreleri yani genetiği değiştirilmiş hücre üretildi. Lösemi, lenfoma ve myeloma hastalığının tedavisinde çok büyük bir aşama kaydedilecek. ABD’de üç yılı aşkın süredir uygulanan ve çok yüksek maliyeti olan bu tedavi seçeneğine hastalar artık çok daha uygun bedellerle ulaşabilecekler.

Canlı kopyalama yöntemi artık çok kolay!

Dünyada ilk olarak 1997 yılında Dolly isimli koyun klonlandı ancak uzun süre yaşamadı. Bir canlının, birebir kopyasını yapabilmek için bazı kriterler var; bunlardan biri de mitokondriyal DNA adı verilen DNA. Kopyalamada tüm sorunları aşabilen ve eski yönteme göre çok daha kolay olan bir teknik bu gerçekleştirildi. Patent başvurusu yapılmış olan bu metotta eski yöntemlerin aksine kopyalanmak istenen hücrenin çekirdeği değil bütünü kullanılmış ve daha da önemlisi kopyalamada standart dişi yumurtası yerine çekirdekleri çıkartılmış döllenmiş yumurta kullanılarak tam ve efektif bir kopyalama başarılmıştır. 1,5 yıldan bu yana sıçanlarda yapılan çalışmada diğer canlı türlerinde gösterilmesi ve tekrar tekrar doğrulanması halinde indüklenmiş pluripotent hücre ve aynı zamanda canlı kopyalama her IVF laboratuvarının gerçekleştirebileceği etkin, kolay bir yöntem olarak yaygın kullanım alanı bulundu.

Organ bekleyenlere umut olacak

Günümüzde kök hücre tedavisi tıpta devrim olarak kabul ediliyor. Çünkü yan etkisi yok, herhangi kimyasal içeriği bulunmayan tedavi yöntemi. Tıbbın geleceği rejeneratif tıpta yatıyor. Üstelik koruyucu özelliği de bulunduğu için 25 yaşından sonra normalde kişilerin kök hücrelerinin sayısı ve fonksiyonları azalır. Orta yaş sonrası herkes aslında potansiyel bir kök hücre müşterisi olur. İnsan vücudunda çok etkili kök hücreler; çünkü kök hücre doğrudan hasta alana girer -gireceği yeri çok iyi bilir ve zayıf olan yeri saptayıp onarır- pek çok fırsatı da beraberinde getirir.

Aileler çocuklarının göbek bağını, kordon kanını mutlaka saklasın. Çünkü bu kordon kanından organ yapılabilir hale gelindi. Kordon kanı sadece hücrelerinden değil plazmasından da çok zengin. Bundan sonra kordon kanının her hücresini, plazmasını, her aşamasını kullanarak uzun ama bir o kadar sağlıklı aktif yaşamlara ulaşabilmek mümkün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.