Kanserde Tüm Vücut MR Check–Up Dönemi

12.12.2018
1.584
Kanserde Tüm Vücut MR Check–Up Dönemi

Kanserde erken teşhis çok önemlidir.Tüm vücut MR tetkiki ile artık vücudun birçok bölgesi kanser hastalığı açısından taranabilmektedir. Bu sayede hastada belirti vermeden önceki safhada boyutu küçükken saptanan tümöre uygulanan tedavi ile çok daha kısa zamanda-etkili başarılı sağlanıyor.

Dr. Hamid Farazande

Radyoloji Uzmanı

Bugüne kadar uygulanan radyolojik check-uplar sadece akciğer grafisi, tüm batın ultrasonu, kadınlarda mamografi olarak sınırlı, dolayısıyla yetersiz bir biçimde yapılmaktaydı.

Tüm Vücut MR Nedir ?

Bu işlemle çekim esnasında beyin, boyun, trakea ve ana bronşlar, karaciğer, pankreas, böbrekler, bayanlarda yumurtalıklar ve rahim de dahil olmak üzere tüm karın içi organlar, kaslar, kemikler, omurgaya yönelik detaylı ve yüksek duyarlılığa sahip görüntüler alınıyor. Tüm vücut MR ile bir saatten kısa bir süre içinde vücut baştan ayağa görüntülenir, işlem sonlandırılır ve daha sonra kişiler günlük hayatına dönebilir. Hastadan hikayesi alınıp gereken muayeneler de uyguladıktan sonra bütün klinik ile radyolojik bulgular harmanlanır. Amaç hastanın başlıca şikayetinin neden olduğu patolojiyi ortaya çıkarmaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.