Kanserin 1001 Yüzü

Kanserin 1001 Yüzü

kanser,erken teşhis,kanser tedavisi,kanser belirtileri,kanser hastalığı,ufuk abacıoğlu,gürkan zorlu,duygu derin,elçin sayan,Kanserin 1001 YüzüÜlkemizde yaklaşık her yıl 150 bin kişiye kanser tanısı konuluyor. Erken tanı çok önemli, tedavi sürecini etkiliyor.
Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu, Prof. Dr. Gürkan Zorlu,  Doç. Dr. Duygu Derin ve Uzman Psikoonkolog Elçin Şayan

Şişmanlık kansere zemin hazırlıyor!

Genetik faktörlere göre çevresel faktörlerin daha fazla rol oynadığı kanserde beslenmenin önemine dikkat çeken Jinelokog Onkolog Prof. Dr. Gürkan Zorlu, doğada sunulan her şeyin yeterli dozda kullanıldığında faydalı olduğunun altını çizerken; “yiyecekleri ilaca çevirmeyelim” mesajını verdi.

Medikal Onkolog Doç. Dr. Duygu Derin, erken teşhiste düzenli taramanın önemini belirtti. Şişmanlığın kansere zemin hazırladığını vurgulayarak düzenli yürüyüş veya  egzersizin sadece kanserden korunmak için değil, sağlıklı yaşamak için önemsenmesi gerektiğini söyledi. Ancak kemiklere metastaz yapmış kanserde sporun fazla önerilmediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Doç. Dr. Derin, kemoterapi tedavisinde son dönem yaklaşımlar sayesinde yan etkilerin azaldığını da vurguladı.

İsabetli ışınlama ile etkin kanser tedavisi

Kanseri insan hayatının bir parçası olarak tanımlayan Radyasyon Onkoloğu Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu, kanser tanısı konulan hastaların yüzde 50’sinin yani her iki hastadan birinin kurtulduğuna dikkat çekti. Ayrıca Prof. Dr. Abacıoğlu; kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan ve yakın zamanda hizmete giren TrueBeam isabetli ışınlama ile, etkin radyoterapi sağlandığının haberini verdi. TrueBeam, gerek hastalara sunduğu konfor, gerek tedavideki performansı ile diğer cihazlara kıyasla büyük üstünlük sağlıyor.” dedi

Uzman Psikoonkolog Elçin Şayan, tanı konulduktan sonra psikolojik sürecin herkeste farklı seyrettiğini ve psikolojik durumun tedaviyi, dolayısıyla sonucu etkilediğini belirterek: “Toplumda sağlıklı olan eşin duygularını gizlemesi, neşeli ve iyimser olmasının doğru davranış biçimi olduğuna inanılıyor.  Eşler birbirlerini karşılıklı olarak koruma adına duygularını saklıyorlar; oysa duygular bastırıldığında öfke ve inkar olarak açığa çıkabiliyor. Bu da, birbirlerini anlamalarını, gerçek bir iletişim kurmalarını engelleyebiliyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.