Karda Yürüme Teknikleri

Karda Yürüme Teknikleri

Kar yağışı yurt genelinde başladı. Karda veya buzlanmış zeminde yürürken nelere dikkat etmeli? Düşme, burkulma veya kayma anında nasıl hareket etmeli, kırık ve çatlaklara ilk müdahale nasıl yapılmalı?

Yrd. Doç. Dr. Can Hürel

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Karda yürürken öncelikle elleri cebe sokmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu şekilde tutunma imkanınızı kaybeder ve buna ek olarak dengeyi de sağlamakta zorlanırsınız. Hava ne kadar soğuk olursa olsun eller cebe sokulmamalı, elde torba ya da çanta gibi şeyler de taşınmamalıdır. Bu hem dengede durabilmek hem de düşerken bedeni kollamak için gereklidir. Kullanılan ayakkabılar da altları kaymayanlardan olmalı. Karda buzda yürümeyi sağlayan altları çivili lastik kılıflar da kullanılabilir. Karlı havalarda yokuş aşağı yürümekten kaçınılmalıdır. Yaşlıların yalnız başına çıkmaması gerekir. Çünkü kayma, düşme ihtimalleri fazladır. Yokuşlara, merdivenlere dikkat edilmeli, yürürken öne bakarak, engelleri görerek ve buzlu alanları tespit ederek yürümeli.

  • Düştüysek nasıl hareket etmeliyiz?

Düştüğümüz zaman darbe alan uzva yük vermemek gerekiyor. Yürüyemeyecek durumda iseniz 112’den ya da çevreden yardım istemek gerekiyor. O uzvu yüksekte tutarak ödemin oluşmasını önlemek gerekiyor. Mümkünse soğuk uygulayarak şişkinliği engellemek gerekiyor ve hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekiyor. Kırık olduysa profesyonel bir bakıyı gerektirir. Geçici olarak ise karton, mukavva ya da sargı bezi ile bölgeyi tutturmak ağrıyı azaltır.

  • Kırık veya çatlaksa nasıl anlarız?

Bölgenin kırık ya da çatlak olmasını dışarıdan anlamak çok zordur. Ancak radyolojik tetkikle kesinleştirilebilir. Üstüne basıp yürüyebiliyorsanız çok ağrı yoksa burada önemli bir şey yoktur bakış açısı yanlıştır. Çünkü herkesin ağrı eşiği çok farklıdır. Bu algı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer yüksek ve hızlı bir değişiklik yaşadıysanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna uğramalısınız. Özellikle yaşlılarda oluşan çatlaklar ilk röntgenlerde görülemeyebilir. On gün sonra çekilen röntgende kırık hattı netleşir. Bu durumda ancak tanı net olarak konulabilir. Temkinli olmakta fayda var.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.