Kepçe Kulak Okul Başarısını Düşürüyor!

Kepçe Kulak Okul Başarısını Düşürüyor!

kepce-kulak-okul-basarisini-dusuruyorTedavi edilmediği takdirde özelikle okul çağı döneminde eğitim ve sosyal hayat başarısını etkileyen bir durumdur kepçe kulak rahatsızlığı. Ailelerin durumu takip edip mümkün olduğunca okul öncesi döneme tedavi yoluna gitmeleri çocuklar için oldukça yararlı olacaktır.

Doç. Dr. Erdem Güven

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Toplum içinde yaşanan görüntü farklılıkları hayatın her döneminde insanlar için psikolojik bir yük oluşturur. Söz konusu farklılıklardan biri ise kepçe kulak görünümüdür. Doğum sonrası kulak kıkırdak kıvrımlarının tam olarak oluşmamasından kaynaklanıyor.

Kepçe kulak durumu ameliyat ile düzeltilebilen ve işin ehli tarafından yapıldığında kesin ve kalıcı tedavisi olabilen kulağın şekil bozukluklarından en sık görülenidir. Çocukların okula olan ilgisinin azalmasını, sosyal fobi yaşamalarını engellemek için kritik bir öneme sahip olan bu adım ile ilerde yaşanabilecek psikolojik sorunlarında önüne geçilmiş olunacaktır.

Nedeni tam olarak bilinmeyen bu durum, kulak kıvrımları yeterince oluşmadığından kulakların başın her iki yanında dışarı doğru çıkık bir şekilde konumlanmasıyla oluşur. Genetik geçişi direk olarak gösterilmemekle birlikte ailede bulunması çocuklarda da bir yatkınlık oluşturabilir.

İdeal tedavi dönemi okul öncesi 5.5 – 6 yaştır.

Kulağın yapısını oluşturan kıvrımlar temel olarak doğumdan sonra ilk 5-6 yaşlarına kadar oluşur ve rahatsızlığı genel olarak fonksiyonel veya işitsel bir bozukluğa yol açmaz. İdeal tedavi yaşı kulak gelişiminin tamamlandığı dönem olan ilkokula başlamadan önce 5,5- 6 yaş civarıdır. Bunun nedeni ise okulda çocukların arkadaşları tarafından sosyal travmaya uğramasını engellemek ve çocuğun kendine olan güveninin kaybolmasının önüne geçilmesidir. Ayrıca erken yaşta yapılacak bir operasyon çocuklar tarafından daha rahat tolere edilebilir.

Kepçe kulağın kesin tedavisi cerrahidir

Plastik cerrahide kepçe kulağın kesin tedavisinin cerrahidir. Ancak yeni doğan bebeklerde ilk bir yaşında saç bandı kullanılması da tavsiye edilir. Bant kullanılmadan da kendiliğinden düzelebilen birçok bebek bulunduğundan saç bandının kesin etkisinin olup olmadığı tam olarak saptanamamıştır. Farklı cerrahların ip ile kepçe kulak düzeltilmesi de mümkün olabilen ancak zaman içinde açılamalara yol açabilen bir yöntemde mevcuttur. Bu yöntemde kulağın arkasından iplerle kulak geriye doğru çekilmektedir. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen bu işlemde kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilmediği için sadece ip ile çekilen kulakta zaman içinde iplerin gevşemesi veya açılması ile rahatsızlık tekrar edebilmektedir. Bu nedenle kalıcı işlemin gerçekleştirilmesi daha çok tavsiye edilmektedir.

Kepçe kulak görünümü 6 yaşından sonra kendiliğinden düzelmez

Kulak kıkırdak gelişimi 5-6 yaşlarında tamamlandığından sonraki dönemlerde problemin kendiliğinden düzelmesi söz konusu değildir. Kepçe kulak deformitesi çocukların üzerine oldukça büyük bir psikolojik yük getirebilmektedir. Özellikle ilkokul döneminde arkadaşları tarafından alay edilen çocuklar da kendine güven kaybı, toplum içine çıkamama, topluluk önünde konuşma zaafiyeti, derslerde başarısızlık, okula gitmek istememe gibi psikolojik travmaya bağlı semptomlar görülebilmektedir.

Tedavisi hastane yatışı gerektirmeyen 1-1.5 saatlik bir operasyon.

Cerrahi tedavi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilirken daha küçük çocuklarda ise sedasyon anestezisi ile sakinleştirilip uygulanabilir. Genellikle 1-1.5 saatlik bir operasyon olup hastanede kalmayı gerektirmeyen günübirlik bir işlem şeklinde uygulanmaktadır. Cerrahi girişimde kulak arkasından girilerek kulak kıkırdakları inceltilir, gerekiyorsa yumuşatılır ve özel iplikler ile geri pozisyonda ve kıvrımları yeniden oluşturularak şekillendirilir. Kulak arkası kıvrımından girilerek yapıldığı için ameliyat sonrasında görülebilir bir iz kalması söz konusu değildir.

Ayrıca ameliyat sonrası kafa sargısının 1 veya 2 günde çıkartılarak saç bandına geçilir. Saç bandının bir hafta gece gündüz kullanılması tavsiye ederiz. İlk iki gün hafif bir ağrı kesici önerilir genellikle antibiyotik kullanımı gerekmez.

5 yaşından itibaren her yaşta kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Genellikle çocuk hastalarda ameliyat daha iyi tolere edilir. Çocuklar ameliyat sonrasında hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebilir. Erişkinlerde ise biraz daha ilk gün ağrı hissedilebilir. Ancak genel olarak ağrılı bir ameliyat olmayıp iyileşme dönemi rahat ve sorunsuz geçirilen bir işlemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.