Kıl Dönmesi Tedavisi İhmale Gelmez

Kıl Dönmesi Tedavisi İhmale Gelmez

Yapılan çalışmalar, Batı toplumlarında erkeklerde %1, kadınlarda ise %0.1 oranında görülen kıl dönmesinin ülkemizde, genç erkeklerde %10 oranında ve en sık 15-35 yaş arasında görüldüğünü gösteriyor. Hastalığa dikkat edilmezse kronik bir hal alır.

Op. Dr. Ayhan Erdemir

Genel Cerrahi Uzmanı

Son yıllarda yapılan çalışmalar, kıl dönmesinin doğuştan değil sonradan oluşan bir hastalık olduğunu ortaya çıkardı. Kıl dönmesi, saçlardan ve sırttan dökülen serbest kıllar nedeniyle meydana geliyor. İnsan kılının kenarları tek yöne doğru hareket edebildiği için ucu deriye battığında geri çıkamıyor. Matkap gibi ilerleyerek deri altında kalıyor ve yabancı cisim reaksiyonu geliştirip şişlik oluşturuyor. Şişliğin iltihaplı olması nedeniyle oluşan apse deriye açılarak hastalığın kronikleşmesine ve kronik kıl dönmesine neden oluyor. Kıl dönmesi apsesi ya da kıl yuvasının içinde her zaman kıl olmasına karşın, o bölgede kıl folikülünün bulunmaması ise var olan kılların dışarıdan geldiği görüşünü destekliyor.

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumunda, iki kaba et arasında, oturma ya da hareket sırasında sürtünme yoluyla, ter bezi deliklerinden deri altına girmesi, yollar açması ve bakterilerin de eklenmesiyle iltihaba neden olması sonucu oluşur. Hastalığa dikkat edilmezse kronik bir hal alır.

Kuyruk sokumu başta olmak üzere göbek, yüz, sakal bölgesi, koltuk altı gibi çeşitli bölgelerde görülen ve irinli apselerle ortaya çıkan kıl dönmesinden korunmanın yolu, yaşam şeklinde değişiklik ve kişisel hijyene özen göstermektir.                                                                             

Kıl dönmesine neden olan etkenler

Hastalık 15-35 yaşları arasında sıkça görülür ve 45 yaşından sonra görülme sıklığı azalır. Kıl dönmesine yol açan etkenleri:

·        Vücudun kıllı olması ve dökülen kıl miktarının fazlalığı

·        Kuyruk sokumunun dar ve derin olması, kıllara uygulanan emici gücün fazlalığı

·        Dökülen kılların olukta uzun süre beklemesi

·        Kötü hijyen

·        Kuyruk sokumunda çatlak, yarık ya da yara izi olması

·        Uzun süre oturma sonucu oluşan travma

·        Derinin uzun süre terli ve nemli kalması sonucu batığın kolaylaşması

·        Şişmanlık

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.