Korona Süreci Beyin Krizini Tetikleyebilir

Korona Süreci Beyin Krizini Tetikleyebilir

Dünya’da her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla felç geçiriyor. En sık üçüncü görülen ölüm nedeni veya sakatlanma sebebi olarak karşımıza çıkan bu durum her yaştan insanı tehdit ediyor. Beyne giden damarların tıkanması ya da hasar görmesi sonucu felç geçirilir.

Dr. Nurten Küçükçakır

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Beyin krizi zamanla yarış gerektiren bir sağlık sorunudur. İlk üç aylık tedavi dönemi hayati önem taşır. Erken tedaviye başlamak kişi için ölüm ve sakatlık riskini azaltır.

İnme ya da felç beyin fonksiyonlarında yaşanan kayıplar ile hareket kaybı, denge bozukluğu gibi birçok soruna neden olur. Alkol ve sigara tüketimi, sağlıksız beslenme, obezite, egzersiz yetersizliği, hipertansiyon, diyabet ve stres bu durumun ortaya çıkmasında önemli bir risk oluşturur.

Her yaş grubu tehdit altında…

Korona sürecindeki hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, stres gizli ve hayati tehlikeleri tetikleme olasılığını artırdı. Beyin krizi olarak da adlandırılan inme, beyine giden damarların pıhtılaşma ya da zamanla tıkanması, damarların zarar görmesinden dolayı da ortaya çıkabilir. Genellikle 60 yaş üstü için tehdit unsuru olarak görünse de değişen yaşam biçimi ile yaş ortalaması inmiş durumda. İnme tedavisinde ise erken rehabilitasyon çok önem taşır, hasta kaybettiği birçok vücut fonksiyonunu tekrar kullanabilir.

İnme en çok uyurken ortaya çıkıyor…

Ne zaman karşılaşılacağı belli olmasa da inme önemli bir kısmı uyurken ortaya çıkıyor. Riski azaltmak için tansiyon, diyabet, kalp sağlığı kontrol altında tutulmalı, beslenme alışkanlığı, egzersiz eksikliği, stres büyük risk oluşturur. Ani vücudun yarısında güçsüzlük ve uyuşma; kolunu bacağını kaldıramama hissizlik, konuşma zorluğu ve karşıdaki kişinin söyledikleri anlamama, ani çift görme, görme bulanıklığı felç durumun en önemli belirtileridir. Kişiler bu durumlar ile karşılaştığında direk doktora başvurmalı. Yaz mevsiminin gelmesi havaların ısınması ile bir noktaya da dikkat etmek gerekir. Derinliği bilinmeyen havuz ya da deniz suyuna balıklama atlayışlar da omurilik yaralanmalarında 4. sırada yer alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.