Koronodan Korunmak İçin Güvenli Mesafe Şart!

Koronodan Korunmak İçin Güvenli Mesafe Şart!

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Korono virüsü damlacık yoluyla bulaştığı için güvenli mesafe bir buçuk metre ŞART! Masa üzeri, kapı kolu gibi ortak kullanılan yüzeylere yerleşen virüs temasla ele geçip, ağız, göz ve burnumuza dokunmamızla bulaşıyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı

Her ülkenin kendi çapında önlemler aldığı Koronovirüs salgının da Türkiye de ülke sınırlarını kapadı, uçuşlar yasaklandı, okullar eğitime-iş yerleri çalışmalarına ara verdi. Kalabalık yerlere gitmemek de önlemlerin başında geliyor. Bu bir savaş gibi düşünülürse eğer ilk cephesinde başarılı olduk. İkinci cephedeki savaş çok önemli. İlk cephedeki savaşı devlet verir. İkinci cephede kurumlar ve medya var. Ortak bir stratejiyle virüsle savaşmalıyız.

Covid-19 ile Gribi Ayıran Belirtiler

Koronavirüs ancak test yoluyla belirlenebilir. Polikliniklere ateş ve öksürükle başvurulduğunda herkese test yapmak olanaksız. ABD ve Avrupa olduğu gibi ülkemizde test kitini yeterli düzeyde bulmak mümkün değil. Bir sınırlama koymak gereklidir.

“1 Yıldan Önce Aşı Olmaz”

Koronavirüs vakası ortaya çıktıktan sonra aşı için en az bir yıl beklenmelidir. Tedavisi için denenen çok ilaç var ama güvenilebilir bir ilaç yok. Aşı medyada yanlış değerlendiriliyor. Hemen “aşı bulundu” diye başlık atılıyor. Halbuki öyle bir durum yok. Önce hayvan deneyleri yapılmalı. Bir yıldan kısa bir sürede aşı olmaz. Kesinlikle bir aşı bulunacak diye bir durum yok. İnsanlar yıllardır AIDS ile savaşıyor, henüz bir aşısı yok!

Eldiven ve Maske Kullanımı

Eldiven kullanımının faydası olmaz aksine eller nemlendiği için virüsün çoğalmasına ortam hazırlar. Maskeler de uzun süre takıldığında zarar verir.

Ateşiniz varsa muayene olana kadar maske takmalısınız. Maskenin bez kısmına dokunulmadan, lastikten ya da kordondan tutularak takılmalıdır. Maskeler tek kullanımlıktır. Sonrasında bir poşete konulup atılmalı ve eller yıkanmalıdır.

Virüsün Yayılması Ne Zaman Duracak?

Hava sıcaklıklarının artmasıyla virüs yayılımının azalacağı yönündeki bilgiler yanlış. Maalesef böyle bir garanti vermek mümkün değil. Güney yarımkürede de hastalık var. Yeni bir virüs ortaya çıktı ve hiç bağışıklığı olmayan dünya nüfusuna yayılıyor. Tedbirler elden bırakılmamalı!

Doğru Bilinen Yanlışlar

Koronavirüsün hayvandan insana bulaşması beklenen bir durum. Yarasa kökenli olma ihtimali var. Bizden hayvana bulaşır mı derseniz böyle bir vaka oldu. Ancak paniğe gerek yok. Sigara içmek ciddi risk faktörü. Çin’deki bir çalışmada erkeklerin hayatını daha fazla kaybettiği gözlemlendi. Bu farkın ise sigaradan kaynaklı olduğu söyleniyor. Çocuklarda ise hastalık hafif seyrediyor. Ayrıca sosyal medyada yayılan bilgiler de yanlış. Tuzlu su ile gargara yapmanın koruyucu etkisi yok. Gıda yoluyla virüs zarar vermez iddia edildiği gibi virüsün laboratuvarda üretilmesinin mümkün değil.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.