Kalp Sağlığı İhmale Gelmez!

24.04.2013
19
Kalp Sağlığı İhmale Gelmez!

İleriki yaşlar hayatın çok özel dönemi olmasına rağmen hastalıklara yakalanma riskinin de çok yüksek olduğu bir dönem. Yaşlıların özellikle kalp sağlığıyla ilgili çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. İleri yaştakilerin inme, kalp krizi gibi kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha yüksek.

Doç. Dr. Yelda Tayyareci

Kardiyoloji Uzmanı

75 Yaş Üzerinde Kalp Sağlığı İhmal Ediliyor

Araştırmalar sadece 40-74 yaş grubundaki kişilere odaklanarak, kalp damar hastalıklarından korunmada, kan basıncı ve kolesterol düşürücü ilaçların güvenilir ve etkin olduklarını vurguluyor ancak 75 yaş ve üzerindekiler sıklıkla ihmal ediliyor. Halbuki ileri yaş grubunda ki kişilerde kalp damar hastalıklarından korunma sağlıklı ve uzun bir ömür için oldukça önemlidir.

85 Yaşından Sonra Reçete Sayısı Düşüyor

İngiltere’de yapılan bir çalışmada, 40 yaş üstü kişilerde hipertansiyon ve kolesterol düşürücü ilaçların reçetelenme oranları, hastaların yaş ve cinsiyet dağılımı açısından incelenmiş. Sonunda hipertansiyon ilaçlarının reçetelenmesinin, her 5 yaş artışta arttığı, ancak bu oranın 85 yaşından sonra önemli oranda azaldığını göstermiştir. Kadınlarda erkeklere oranla yüzde 10 oranında daha çok antihipertansif ilaç kullanımı olduğu belirlenmiş. Statin reçetelenmesi de benzer şeklide 40 yaş üstünde her 5 yaşlık artışta, daha fazla reçete edilirken, 75 yaştan sonra daha az reçete edildiği gösterilmiş.
Koruyucu Ve Önleyici Tedavi Aksatılmamalı

Bu yaş grubundakilere koruyucu ve önleyici tedavilerin verilmesi, bu kişilerin ihmal edilmemesi gerekir. Kan basıncı ölçümünün doktor kontrolünde, kolesterol düzeyi normal de olsa 5 yılda bir düzenli ölçüm yapılmalı. Burada en önemli nokta özellikle kan basıncı tedavisi yaparken, 80 yaşın üstündekilerde, genç yaştaki kişilerde hedeflenen 120mmHg sistolik kan basıncı yerine 140-145mmHg arasındaki değerlerin yeterli kabul edilmesidir. Bu kişilerde kan basıncı çok fazla düşürmek beyin dolaşımını bozabileceğinden, hedef değerler daha yüksek tutulmalı ancak hastalar tedavisiz bırakılmamalıdır.
Kalp Krizi Gelişimi İle İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler

Kalp damar hastalığına sahip kişilerin yüzde 50’sinde ilk başvuru kalp krizi veya ani kalp ölümü ile olmaktadır.
Hipertansiyon, diyabet, obezite ve yüksek kolesterol düzeyleri gibi kalp damar hastalıklarına ait risk faktörleri, kalp krizinin önceden tahmin edilmesinde yeterli değildir.
Normal kolesterol düzeyi, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Ancak yine de normal kolesterol düzeylerine sahip olmak kalp krizi geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. Yapılan çalışmalarda, kalp krizi geçiren hastalarda, kalp krizi sırasında ölçülen kolesterol düzeyleri incelendiğinde hastaların yüzde 77’sinin normal kolesterol düzeylerine sahip oldukları görülmüştür.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.