Kova Burcu Özgürdür

10.01.2013
93
Kova Burcu Özgürdür

Kova veya yükselen burcu Kova olan bir kişiyi seviyorsanız özgür bırakın… Geri dönerse bir daha özgür bırakın, sonra bir kere daha…

Filiz Yaşar Zorka

Kova için tipik bir şey yoktur; tiplemeler, sınıflamalar, sınırlandırmalar kovanın özgür doğasına hiç uymaz. Kova burcu, rasyonel aklı, mantığı ve keskin zekası ile dünyayı değiştirmek için katılmıştır aramıza. Onu kah bir yardım etkinliğinde gönüllü olarak kan ter içinde çalışırken görebilirsiniz, kah bir davette kalabalık karşısında şık giysileri ile söylev verirken. Yeri ve durumu ne olursa olsun kova hepimizin ezberini bozacak, şöyle bir sarsacak ve şu ana kadar fark etmediğimiz gerçeklerle yüzleştirecektir.

Bencilliğe Tahammülleri Yoktur!

Hava elementinin sabit niteliği olan kova burcu, fikirlerini zorlukla değiştirir. O daha ziyade insanlığın fikrinin kendi yüce idealleri doğrultusunda değişmesini isteyecektir. Burcun sembolü olan elinden su akıtan adam, aslında bir saka’dır. Su evrensel bilgiyi sembolize etmektedir ve sakalar evrensel bilgeliği insanlığa paylaştırmak için aramıza katılmışlardır. Bu nedenle bireyselliğe büyük saygı duymalarına rağmen, bencilliğe hiç tahammülleri yoktur. Her şeyden önce gelen adalet duyguları nedeniyle, eşit paylaşımdan yanadırlar. Bu nedenle kova burcunun maddi hırsları yok denecek kadar azdır yorumunda bulunmak çok da yanlış olmaz. Onlar yine de paranın kıymetini bilecek, kendi konfor alanları için gerekeni ayırdıktan sonra, servetlerini paylaşmaktan çekinmeyeceklerdir. Buradan sakın müsrifçe har vurup harman savurmak anlaşılmasın. Bağışlar, burslar, sanatsal ve eğitsel faaliyetler bu harcamanın temelini oluşturacaktır. Benim yerine bizim demek her zaman tercihleridir.

Aklı Her Zaman Öncedir…

Her konuda reformist olabilen bu burcun insanları nedense duygularını ifade etmekte oldukça zorlanırlar. Kendi duygularını anlatmak, duygusal olmak onlara zor hatta saçma gelir. Bu nedenle duygu yüklü konuşmalardan hoşlanmazlar. Akıl her zaman duygulardan öncedir.

İş hayatında kova burcu parlak zekası ile kendini hemen gösterecektir. Halkla ilişkiler, medya, reklam, pazarlama alanlarında başarılı olabilirler. Bununla birlikte sanat ve sanat ile ilgili faaliyetler de ilgi alanlarıdır. Masa başında süren ve saatlerce oturmayı gerektiren her işten özellikle uzak dururlar. Çok yönlülükleri nedeniyle kafalarında baretle inşaat sahasında gezen kova kadınlarına rastlayabileceğiniz kadar, özel bakım gerektiren çocukların rehabilitasyonu ile ilgilenen kova erkeklerine rastlamanız da olasıdır.

Kova yöneticinizin gözüne girmek için zekanızı kullanın. Sıradan işler yaparak terfi bekleyemezsiniz. Onun çok yönlülüğünü göz önüne alarak niteliklerinizi geliştirmek için çaba sarfedin. Sakın yalakalık yapmaya kalkışmayın çünkü keskin zekası ve gelişmiş gözlem yeteneği sayesinde bunu hemen anlayacak ve sizi pişman edecektir. Kova çalışanınızdan verim almak için onu serbest bırakın. Özgürce hareket edebileceği bir alan yaratın. En büyük projelerin, ince ayrıntılarını sizi şaşırtacak sürede hesaplayacak, geri kalan zamanda da başka büyük projeleri tasarlamaya başlayacaktır.

Kova Kadını:

Kova kadınları için özgürlükleri her şeyden ve herkesten önce gelmektedir. Bu nedenle bağlanmak ve bağlılıkla ilgili her şey onları fazlasıyla strese sokar. Onlar erkek arkadaşlarının, kocalarının ve sevgililerinin hep en yakın arkadaşı olmak isterler. Arada her zaman biraz mesafe bırakmayı severler. Grup çalışmasına yatkın olan kova burcu, etrafında geniş bir arkadaş çevresi olmasını ister. Bu nedenle Kova kadınları için sosyal çevresi ve ikili ilişkisi neredeyse aynı değerdedir. Arkadaşları, kariyeri onun için önemlidir ve hep önemli kalacaktır. Boynuna astığı bir fotoğraf makinesi ile şehrin hiç bilmediği sokaklarına dalacak, çocuklarla ve esnafla hemen arkadaş olacak, deneyimlerini de sosyal medyada paylaşacaktır. Kova kadını, erkeğinden bu eylemleri için takdir bekler. Eğer böyle bir kadına aşıksanız ona daha fazla özgürlük alanı tanımalısınız, en yakın arkadaşı olmalı ve hayatın tadını bu özgür ruhlu kadının size yapacağı süprizlerle çıkarmalısınız.

Kova Erkeği:

Eğer beyaz atlı bir prens ile romantik bir aşk yaşama özlemi içindeyseniz, kova burcu erkeğinden uzak durmanızı öneririz. O kusursuz beyaz dişleri ve muhteşem gülüşü ile bir prenstir kuşkusuz… Beyaz atını sizi uzak diyarlara götürmek için değil, dünyayı daha yaşanır bir hale getirmek için sürmektedir. Romantik sözler ve fısıltıyla okunan şiirler yerine duygularını ‘’potansiyeller’’ arasındaki etkileşim ile açıklamayı tercih eder. Özene bezene hazırlandığınız randevunuzda size sadece bir saat zaman ayırabileceğinizi söyleyecek, üzüldüğünüzü görünce, yüzünüzü avuçlarının içine alarak sizi teselli edecek ama yine de gidecektir. Duygusal sözler ve bağlılık yeminleri kova burcu erkeği için uygun değildir. Yine de zodyağın bu dahi çocuğu zekasını, onu mutlu edecek ve en iyi arkadaşı olacak kadını yanında tutmak için kullanacak, size kendinizi dünyadaki en özel kadın hissettirecektir. Bu arada söylemeden geçmek olmaz, burçlar kuşağındaki diğer beyler özellikle de akrepler hiç alınmasın ama partnerinin özel yakınlaşmalardaki mutluluğunu kendi tatmininin üstünde tutan bu erkek, harikalar yaratacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.