Küresel Isınma Alerjiyi de Arttırıyor!

Küresel Isınma Alerjiyi de Arttırıyor!

Son yıllarda alerjilerin görülme sıklığında dünyada ve ülkemizde bir artış yaşanıyor. Özellikle bahar alerjilerindeki artış, küresel ısınma ve havadaki karbondioksit oranının yükselmesini etkiliyor.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı 

Baharda havaların normalin üstünde ısınması ve atmosferde karbondioksit oranın artması ile bitkiler büyüyebilmek için havaya daha fazla polen bırakır. Bu da havada ki polen yoğunluğunun artmasına sebep olduğu için bahar alerjisi olanları kâbus dolu günler bekler.

Ağaç polenlerinin en fazla miktarda bulunduğu ve yayıldığı saatlerde alerjik çocuklarını dışarı çıkarmamaya özen göstermeleri gerekir. Polen alerjisinden, aşı tedavisi ve birkaç pratik öneri ile korunmanın mümkün olabilir.

Polenlerin burunda depolanmasının nedeni, akciğere giden hava yollarına göre daha büyük olmasıdır. Bu nedenle oluşan alerjiye “Mevsimsel alerjik nezle” diğer bir adıyla “Saman Nezlesi” denilir. Mart ayının sonları Nisan ayının başlarında kendini hissettiren ağaç polenleri, Nisan sonu mayıs başı oluşan çayır polenlerine karşı gelişen alerji hayat kalitesini düşürür. Bahar alerjilerinin belirtileri arasında, gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burunda akıntı, tıkanıklık, hapşırık ve geniz akıntısının yanı sıra bahar aylarında şiddetlenen polen alerjisinde, astım tablosu da gerçekleşirse nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebilir.

Akşamüstü polenler daha az yayılır. Çocuklar hatta alerjisi olan yetişkinler akşamüstü saatlerinde sokağa çıkmalıdır. Saçlar ve giysiler polen tutar, eve gelindiğinde kıyafetler değiştirilip duş alınabilir. Böylece vücuda yapışan polen varsa temizlenmiş olur. Antialerjik ilaçlarla da nöbetler geçirilebilir. Ancak alerjiyi önlemede hem beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli hem de ilaçla geçmeyen alerji için aşıyı ihmal etmemek gerekir.

Kökten tedavi aşı ile mümkün…

Mevsimsel alerjik nezlenin tek kökten tedavisi alerji aşısıdır. Polen alerjisi kanıtlanmış tüm alerjik nezle hastalarının kalıcı çözüm için alerji aşı yöntemine başvurmaları hastalıktan kurtulmak için atılacak en önemli adımdır.

Polenlerden Korunmak İçin Uygulanabilecek Önlemler:

  • Sabahları evinizi havalandırmayın
  • Çamaşır kurutma işlemini dışarıda yapmayın
  • Polenlerin olabileceği alanlarda piknik, koru, park çok uzun süre kalmayın
  • Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atın ve duş alın
  • Kapalı alanlarda filtreli havalandırma kullanın
  • Akşamüstü saatlerinde dışarıya çıkmaya çalışın
  • İlaçla alerjiniz nüksediyorsa aşı olmayı ihmal etmeyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.