Lazerde Teknoloji Niçin Önemli?

Lazerde Teknoloji Niçin Önemli?

Gelişen tıp teknolojileri sayesinde gözlük kullananların imdadına yetişen lazer teknolojisi her geçen gün yeni gelişmelerle farklı bir boyut kazanıyor. Bu uygulamayı yaptırmak isteyenler de yaşanan bilgi karmaşası içerisinde doğru karar vermekte güçlük çekiyor. Dikkat edilecek en önemli nokta: lazerde uygulanan teknolojidir.

Dr. Aylin Kılıç

Göz Hastalıkları Uzmanı

Gözdeki kırma kusurlarının (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) tedavi edilmesinde kullanılan lazer teknolojilerinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Gelişmelerle birlikte hasta tedavi yöntemine karar verirken sorgulamaya başladı. Bıçaksız lazer teknolojisi olarak adlandırılan iLASIK yöntemiyle birlikte tedavi için hangi teknoloji tercih edilmeli, yeni ve eski teknolojinin nasıl ayırt edilebilir, aralarındaki fark nedir, lazer tedavisinde hekimin tecrübesi ne kadar önemli, ileri teknoloji ile eski teknoloji farkı nasıl anlaşılabilir, en doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde sadece doktor muayenesi yeterli mi, numaralar geri gelir mi, tedavi güvenli mi?

Yeni ve Eski Teknolojinin Farkı

Yeni nesil lazer tedavilerinin dünyayı daha net göstermedeki başarıları tartışılmaz ve gözdeki kırma kusurlarının tedavisinde dünyada geliştirilmiş ileri teknoloji lazer tedavisi iLASIK’tir. İki aşamadan oluşur ve gözlükten kurtulma ameliyatları baştan sona bıçaksız lazerle yapılır. Operasyonun birinci aşamasında Intralase cihazı, operasyonun en önemli aşaması olan korneada kapak oluşturma safhasını yüksek hassasiyetle, kullanılan en gelişmiş 150 Hrtz ile en hızlı şekilde işlemi gerçekleştirir. Kişiye özel oluşturulan bu kapakçığın ardından ikinci aşamada NASA pilotlarına da uygulanan kişiye özel wavefront yöntemi ile hekim tarafından tedavi öncesi belirlenmiş göz numaraları sabitlenir. Eski teknoloji ise tek aşamadan oluşur ve korneada kapakçık oluşturma aşaması Mikrokeratom adı verilen bıçak yardımı ile gerçekleştirilir. iLASİK tedavisinde planlananın dışına çıkılmazken, bu eski yöntemde ise en önemli aşamalar insan eli ile yapılmakta ve kompikasyon riski oldukça fazla olabilmektedir. Bu da gözde oluşabilecek farklı problemlere yol açarken, net görüşü olumsuz etkileyebilmektedir.

Yüksek Güvenlikli Bir Uygulama

Lazer tedavisi konforlu bir hayat tercihidir. Kişinin iş, sosyal ve spor hayatında ertelediği ve mahrum kaldığı birçok konuyu rahatlıkla yaşamasını ve yaşatmasını sağlar. Bıçaksız lazer operasyonları ameliyat esnasında yaşanabilecek komplikasyon risklerini en aza indirger. Sahip olduğu teknolojik donanım sayesinde yüzde 100 güvenli bir şekilde uygulanan iLASIK teknolojisi hem hasta hem de doktor açısından güvenlik ve konfor sağlamaktadır. Operasyon dikişsiz, kanamasız ve bandajlama yapılmadan tamamlanır, bu da sosyal yaşantınıza hemen ertesi gün dönebilmeniz anlamına gelir.

Lazerle İlgili En Çok Merak Edilenler

Hastaların kafasındaki en önemli soru işareti numaraların geri gelip gelmeyeceği konusundadır. İleri teknoloji ürünü tetkik ve teşhis cihazları ile tedavi süreci ve sonucu baştan öngörülebilmekte ve operasyon sonrası net bir görüşe kavuşulabilmektedir. Kafalardaki bir başka soru işareti ise operasyon sırasında gözün kımıldatılmasının bir soruna yol açabileceği konusundadır. iLASIK cihazında bulunan ve FBI’ın da kullandığı Eye tracker özelliği sayesinde cihaz göze kilitlenir ve lazer ışını hesaplanan noktalara ulaştırılır. Ayrıca bu kilitlenme özelliği sayesinde astigmatlılar da gözlüklerinden kurtulabilmektedir. Ayrıca, uygulanan lazer tedavisinin gerek duyulduğunda göz ile ilgili yapılacak farklı bir tedavi uygulanmasına hiçbir engeli yoktur.

Lazer’de ‘Kişiye Özel’ Dönemi

Göz yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar taşır. Bu nedenle tedavinin de kişiye özel olması gerekir. Gözünde 3 diyoptri (derece) miyopisi olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi oluşan kırılma kusuru (göz bozukluğu) da aynı şekilde gelişmeyebilir, dolayısıyla aynı tedavi uygulanamaz. Bu nedenle en doğru tedavi kişiye özel tedavidir. Kişiye özel tedavi için de öncelikle gözdeki sorunun doğru teşhis edilmesi, yani ileri teknoloji gerekmektedir. İleri teknoloji ürünü Wavefront, sistemleriyle kişinin normal yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlanarak tedavi planlanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.