Karnede Kötü Not Nedeni

29.01.2013
131
Karnede Kötü Not Nedeni

Çocuk karnesindeki kötü notun sorumlusu gözdeki bozukluk olabilir mi? 

Dr. Mürüvvet Tüzünalp

Göz Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarda fark edilmeyen göz bozuklukları, karnedeki kötü notun sebebi olabilir. Hipermetrop, göz tembelliği, gizli şaşılık gibi rahatsızlıklar çocukların hayat boyu az görmesine, derslerinde, spor aktivitelerinde ve hayatlarının bir çok alanında başarısız olmasına sebep olabilir.

Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Örneğin hipermetrop olan bir çocuk, yakını göremez ama uzağı da iyi göremez. İyi göremediği için de algısı da zayıftır. Bu durum çocuğun IQ gelişimini de olumsuz etkiler. Bu tip çocuklar genelde sakin ya da başarısız olarak algılanır.

Astigmat, Dikkat Dağınıklığının Nedeni Olabilir

Yüksek derecede astigmatı olan çocuklarsa hiçbir şeye odaklanamazlar. Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, sakar olurlar. Çünkü üç boyutlu görüntü oluşturamazlar. Derinlik algıları olmadığı için bardağı almaya yeltenirler ama devirirler, köşeleri algılayamazlar bu nedenle hep sağa sola çarparlar. Topa vurmak isterler ama ıskalarlar. Bu da durum çocukta huzursuzluk yaratır. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınırlar.

Göz bozukluğunda önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başlar. Bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkileyebilir.

Düzenli Göz Muayenesinin Önemi

Düzenli göz muayenesinden geçen bir çocuk için göz bozuklukları sorun değildir. Çünkü düzenli muayenede sorun erken yaşta fark edilir ve tedavi edilir. 3 yaşına kadar fark edilen görme sorunlarında uygulanan tedavilerle görme yüzde yüze ulaşabiliyor. Ancak zamanında müdahale edilemezse sorun, görme azlığı şeklinde hayat boyu devam edebilir.

Hekime başvurulması gereken durumlar

  • Okulda, derslerde başarı düşüklüğü
  • Gözleri kısarak bakma
  • Baş ve boynun bir yöne eğik tutulması
  • Baş ve göz ağrıları, okurken çabuk yorulma uyku hali
  • Gözlerde kayma
  • Sulanma kızarıklık çapaklanma
  • Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları, asimetriler
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.