Lazerle Akne Tedavisi…

12.11.2012
48
Lazerle Akne Tedavisi…

Halk arasında sivilce adıyla bilinen “akne” günümüzde en sık rastlanan cilt problemidir. Erişkinlerin % 85’in de hayatlarının bir döneminde ortaya çıkar ve iyileşir. % 15’inde ise tedavisi zor ve ileri derecelere varan ciddi boyutlarda sıkıntılara ulaşan bir hal alır. Akne surunu kadın ve erkekler eşit oranda görülür. Ergenlik yaşlarında görülen akne problemi ise kızlarda daha erken ortaya çıkar. Kızlarda 17-18 yaşlarında, erkeklerde ise 18-19 yaşlarında ortaya çıkar ve 21-23 yaşlarına doğru iyileşmeye başlar. Bazen iyileşme süreci 40’lı yaşlara kadar uzayabilir. Ergenlikten başlayarak ileri yaşlara kadar devam eden ve kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşabilen akne soruna “lazer” ile son verilebiliyor.

 

Op. Dr. Nuri Battal

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

Akne nasıl oluşur? Derimizde bulunan ve yağ salgılayan bezlerin bir  hastalığıdır. Normal olarak salgılanan bu yağ deri üzerine çıkar ve atılır. Yağ bezlerinin salgı kontrolü cinsiyet hormonlarının etkisindedir. Bu nedenle ergenlik döneminde yağ salgısı miktarı daha da artar. Yağ kesesinin ağzını oluşturan kanal, salgılanan yağın yoğunlaşması sonucu oluşan bir tıkaç ile tıkanır. Aknenin oluşumundaki temel neden bu tıkanmadır. Deride bulunan bakteriler bu kanaldan içeri sızarak yağ bezlerinin iltihaplanmasına ve sonuçta akneye yol açar.

 

Genel görüntü nasıldır? Ağzı siyah veya koyu kahverengi tıkaç ile tıkalı içleri iltihaplı yağ ile dolu şişlikler şeklinde veya  sertlik hissedilen kistler ve nodüller şeklindedirSiyah noktalarolarak da bilinir. Bu kistler iyileşirken ciltte yara izin (skar) bırakırlar. Yara izlerinin oluşmasını önlemek akne tedavisinin en önemli amacıdır. Çünkü bu izleri tedavi etmek oldukça zor ve zahmetlidir. Ciltte yağ bezlerini en yoğun olarak bulunduğu bölgelerde en sık görülür. Yüzde sırtta ve göğüs bölgelerinde de oluşur.

 

Nasıl tedavi edilir? Ergenlik çağında oluşan sivilcelere dışardan yapılan tedaviler iyi gelir. Ayrıca verilen antibiyotikler de etkili olur. Antibiyotik tedavisinde amaç iltihaba neden olabilecek bakterilerin sayısını azaltmak ve bunların neden olduğu iltihabı önlemektir. Hormonlardaki değişimden dolayı ergenlikte yağ salgısı arttığı için bu durumu önlemek için hormon tedavisi de uygulanabilir.  Tedavide sabırlı olmak gerekir. Genellikle kendiliğinden geçen ve tedavi edilebilen bir cilt problemidir.

 

Aktif ve iltihaplı akne lazer ile yanık izi olmadan, günlük hayatı etkilemeden haftada bir uygulanan 4-6 seanslık bir tedavi uygulanır. Dye Lazer ile cildi yakmadan yani bir yara oluşturmadan tedavinin yapılabilir. Diğer lazer tekniklerinde cilt soyularak ve yakılarak uygulanır, bu da hastanın günlük hayatını etkiler ve evde kalmak zorunda bırakır. Dye Lazer, hiçbir yanık oluşturmadan cilt altını etkileyerek kistlerin kapanmasını, iltihabın kurumasını sağlar. Hasta normal hayatına bir şey olmamış gibi devam edebilir.

 

Kalan izler nasıl tedavi edilir? Akne izleri lazer ile tedavi edilir. Lazer ile yapılan soymada amaç oluşan izleri silmek, engebeli bir yapıda olan cildi tek bir seviyeye getirmek ve yeni bir cilt çıkması için ortam hazırlamaktır. Uygulamadan sonra 2-4 hafta içinde oluşan yeni cilt ortaya çıkmaya başlar. Lazer ile cilt soyulduğu için yağ bezlerinin ağzı genişler ve buralarda oluşan yağ, deri üzerine rahatlıkla çıkar, böylece içerde birikme oluşmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.