Meme Estetiğinde Bilinmeyenler

Meme Estetiğinde Bilinmeyenler

Kadınların yüzünü güldüren, estetik cerrahide en çok tercih edilen meme operasyonları hakkında neler biliyoruz?

Op. Dr. Metin Kerem

Estetik Cerrah

Meme estetiği yaptıran kadın sayısının son 20 yılda 10 kat arttığı belirtiliyor. Markasından, hacminden, biçimine kadar birbirinden farklı 2000’den fazla meme protezi, her meme protezinin kendine ait bir kimlik kartı vardır.

Meme protezi hakkında bilenmesi gerekenler:

Meme protezleri adının aksine meme dokusunun içine değil, meme dokusunun altında memeyle ilgisi olmayan bir derinliğe yerleştirilir.
Bazı kadınların göğüsleri simetrik olmayabilir ve bu nedenle kimi zaman sağ ve sol göğüse farklı boyutlarda protez yerleştirilebilir.
Meme protezleri sarkık bir memeyi dikleştirmek için değil, göğüs hacmini büyütmek için kullanılır. Göğüs sarkmasının çözümü “dikleştirme” denen başka bir operasyondur.
Meme protezi uygulamasından sonra MR ve ultrasonla meme dokusu tamamen görüntülenebilir.
Meme protezi kullanan kadınların %50‘sinin 19-34 yaş arası, %42‘sinin 35-50 yaş arası ve %8‘inin ise 50 yaşın üzerindedir.
Meme protezi memnuniyet oranları %93 – 97 arasında değişir ve kadınların yüzünü en çok güldüren estetik cerrahi operasyonların başında gelir.
İngiltere’de yapılan bir çalışmada, silikonlu bir annenin sütünde inek sütünden DAHA AZ silikon maddesi tespit edilmiş.

Operasyon izi ortalama 3,5 – 4 cm uzunluğunda, düz bir çizgi şeklinde olur ve bu çizgi operasyondan yaklaşık 6 ay sonra deri rengini alarak görünmez hale gelebilir.
Bir meme büyütme operasyonu ortalama 40-60 dakika sürerken, meme küçültme operasyonlarının ortalama 3 saat sürebilir.
Silikon protezlerin dışında, yağ enjeksiyonlarıyla da göğüs hacmi arttırılabilir.
Kanada’da yapılan bir araştırmayla 11.676 kadın 13 yıl süreyle takip edilir ve protez uygulanan kadınlarda meme kanserine daha az rastlandığı görülür. Bu durumun, kadınların orjinal göğüs dokusunun küçük olmasından kaynaklanabileceği düşünülüyor.
Ülkemizde en çok 250-300 cc boyutunda silikon protez tercih ediliyor. (Bir kola kutusunun hacmi 330 cc)
Meme protezlerinin sadece göğüsleri büyütmek için değil, kanser, yanıklar veya doğumsal sebeplerle bir göğsünü kaybeden kişilerde de kullanılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.