Meme Estetiğinde Konfor

Meme Estetiğinde Konfor

Kadın estetiğinde geliştirilen yöntemlerle ağrı-sızı yaşanmıyor. Yıllar içinde memede oluşan deformasyonlar artık kolaylıkla toparlanabilir.

Op. Dr. Coşkun Levent Taşçı

Estetik Cerrahi Uzmanı

Meme estetiğinde artık ağrı, sızı geçmişte kaldı. Kadın için sembol olan meme, yıllar içinde çeşitli deformasyonlara bağlı olarak sarkmalar yaşar. Eskiden acılı ameliyatlarla uygulanan meme estetikleri, artık ağrısız bir işlemle ideal görünüme kavuşabilir.

Son yılların en çok rağbet gören uygulamalarından olan ameliyatsız meme estetiği, son teknolojiden faydalanılarak uygulanıyor. Bir kadının doğumundan ölümüne kadar meme çok dinamik bir yapısal süreç izler. Önce erkek çocuklara benzer bir yapıda olan meme, ergenlikle beraber büyür ve gelişir. Her adet dönemi içinde bile yapısında ve boyutlarında değişiklik olur. Ayrıca hamilelik ve doğum sonrasında emzirme esnasında da pek çok fizyolojik değişikliğe uğrar. Menopozla birlikte süt salgılayan bezler yerini yavaş yavaş yağ dokusuna bırakır. Bu dinamik süreç memede sarkma , aşırı büyüme, emzirme sonrası aşırı küçülme gibi pek çok estetik ve fonksiyonel probleme yol açabilir.
Göğüslerde meydana gelen bu problemlerin çoğu estetik operasyonlarla çok iyi bir şekilde düzeltilebilir. Ameliyatsız yöntemlerin memenin düzeltilmesinde katkı sağlayabildiği iki temel problem vardır. Bunlardan birincisi dekolte bölgesinde meydana gelen kırışıklıklardır. Bu problemin cerrahi olarak çözümü zaten pek mümkün değildir. Göğüs dekoltesindeki kırışıklıkların ameliyatsız olarak düzeltilmesinde lazer biyostimulasyondan ve odaklı çok kutuplu radyofrekasns teknolojisi 3DEEP RF ten yararlanmaktayız. Lazer biyostimulasyonda içinde kişiye özel hazırlanan vücudün temel taşı olan hyalüronik asit, eser elementler, büyüme faktörleri ve kişinin kanından hazırlanan karışım dekolte bölgesine özel küçük iğneler yardımıyla verilmekte, sonrasında son teknoloji ürünü Palomar Icon Lazer platformuyla cilt yenileyici ve leke giderici özelliği bulunan, kişiye uygun seçilen başlıklarla lazer tedavileri uygulanmakta. Bu işlem yaklaşık 45 dakika sürüyor ve 3-4 seans uygulanıyor.

3DEEP RF yönteminde ise dekolte bölgesine 5-6 seans odaklı çok kutuplu radyo frekans dalgaları uygulanmaktadır. Her bir seans yaklaşık yarım saat sürmektedir. İşlem ağrısızdır. Her iki yöntemden sonra kişi sosyal hayatına hemen dönebilir. Etkileri ilk uygulamadan sonra bile hissedilmekle beraber son uygulamadan 6 hafta sonra en maksimum etkileri gözlenir. Ameliyatsız olarak çözüme katkı sağlayabilicek bir diğer problem ise memede sarkmadır. Uygun vakalarda hafif derecedeki meme sarkmaları 3 DEEP RF yöntemi ile düzelme sağlanabilmektedir. Bu işlemde yine 5-6 seans uygulanmakta ve her bir memede yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlem ağrısızdır.

Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına hemen dönebilir. Etkileri ilk uygulamadan sonra bile hissedilmekle beraber son uygulamadan 6 hafta sonra en maksimum etkileri gözlenir. Yağdan zengin ve hafif derece sarkması olan büyük memlerde ise minimal invaziv bir yöntem olan lazer lipoliz (slim lipo) uygun vakalarda etkin bir tedavi sağlamakta. Bu yöntemde lokal anestezi altında meme katlantısında açılan 1-2 mmlik delikten girilrek yağa özgün dalga boyunda lazerler ile yağlar eritilmekte.

Eriyen yağların bir kısmı bu delikten dışarı sağılmakta geri kalan kısmı ise vücüt tarafından metabolize edilmekte. İşlem yaklaşık her iki meme için 1.5 saat sürmekte. Bu yöntemle memede kesi yapmadan küçülme sağlamak mümkün. Ancak çok sarklık memeler bu işlem için uygun değil. Son zamanlarda pek çok hasta meme dokusunda kesi yapılmadığı, süt vermeyi engellemediği ve meme başında duyu kaybına neden olmadığı için bu yöntemi tercih etmekte. Çok miktarda sarkması olan büyük memelerde ise şu anda klasik cerrahi yöntemler tercih edilmekte.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.