Mikro Tese İle Gelen Müjde

Mikro Tese İle Gelen Müjde

Mikro Tese ile hiç spermi olmayan erkeklerin baba olma müjdesi yükseldi. Bu işlem ile menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor.

Dr. Hakan Özörnek

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Mikro Tese yöntemi hiç spermi olmayan hastalara baba olma şansı sunuyor. Erkekte sperm olmamasının çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Sperm kanalları tıkanık olabilir, sperm kanalları doğuştan olmayabilir. Hormonal nedenler olabilir.

Ağrısız işlem

Mikro Tese yöntemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

Mikro Tese işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikro enjeksiyon işleminde kullanılır. Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro Tese ile sperm hücresi elde edilebilir.

Sperm hücreleri donduruluyor

Mikro Tese işlemin de elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanılır. Ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzumsuz yere tedavi yapma riski vardır. Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.