Mutluluk Rutinleri ile Sağlığını Koru

Mutluluk Rutinleri ile Sağlığını Koru

Sağlığın korunması, sağlıklı yaşamın sürdürülmesi mutluluk rutinleri dahilinde bütüncül yaklaşımla kolay ve mümkündür. Hastalıktan korkmak yerine; sağlıklı olma haline odaklanmak, sağlığı korumak-geliştirmek için adımlar atmak uzun-sağlıklı yaşamın anahtarıdır.

Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan

Aile Hekimi Uzmanı

Sağlık bir bütündür. Bu bütünün mutluluk rutinleri ile korunması da mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı; “Yalnızca hastalık-sakatlığın olmaması değil; fiziksel, sosyal, ruhsal tam iyilik halinde olma” olarak tanımlamıştır. Pandemi ile birlikte sağlıklı yaşamın da önemi daha çok anlaşılmıştır. Sağlıklı bir yaşam için sağlığın korunması ve sağlıklı olma halinin sürdürülmesi de esastır.

Günlük hayatta uygulanabilecek küçük değişikliklerle bile sağlığın korunması ve geliştirilmesi mümkündür.

Sağlıklı beslenme: Protein, karbonhidrat, yağ dengesi korunmuş, taze-doğal besinlerden oluşan beslenme planı idealdir. Ancak kişiye özel olarak diyet programları düzenlenebilir. Günlük olarak en az 8 bardak su tüketimi önemlidir.

  • Düzenli egzersiz: Haftada beş gün yarım saatlik hafif tempolu yürüyüş kalp-beden sağlığını destekler, enerji düzeyini arttırıp yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olur.
  • Temizlik ve hijyen kurallarına uyma.
  • Stres yönetimi: Gevşeme teknikleri, meditasyon, yoga, nefes egzersizleri, düzenli-kaliteli uyku stresi azaltmaya yardımcı olabilecek seçeneklerdir.
  • Sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma.
  • Sağlıklı ilişkiler: Sağlıklı sosyal ilişkiler, destekleyici bir çevre zihinsel, ruhsal, bedensel-sosyal sağlığı her zaman olumlu etkiler. En nokta kişinin kendisiyle kurduğu ilişki olduğunu hatırlayıp, kendisine vakit ayırmak, değer vermek, şefkatli olmak, ruh-zihin-beden dengesini korumak bütüncül sağlığa katkı sağlar.

Düzenli kontrol önemli!
Sağlıklı yaşam için düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, pek çok ciddi hatta kanser gibi hastalıklarda bile erken teşhis ile hayat kurtarıcı olacaktır. Düzenli check-up’ları ile kalp damar, diyabet, obezite, kanser hastalıkları için sağlık kontrollerini yaptırabilir, izlem ve tedavi planları oluşturabilir.

  • 18 yaş ve üstündeki bireyler için yılda en az bir kez, kan basıncı, boy, kilo, bel çevresi ölçümü, rutin kan-sağlık testleri değerlendirilmeli.
  • 40 yaş ve üstündeki bireylerde yılda en az bir kez kan şekeri ölçümü ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılmalı.
  • Yaş-cinsiyete uygun kanserde erken tanı için sağlık kontrollerinin yapılması:

1- Meme Kanseri 

Ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi

Yılda bir kez klinik meme muayenesi

40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi

2- Serviks Kanseri

30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV-DNA testi yapılması

3- Kolorektal Kanser 

50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testinin yapılması

50-70 yaş arasında 10 yılda bir kolonoskopi yapılması

  • Yaş ve risk grubuna uygun aşılama

Grip, pnömokok, erişkin tip tetanoz, HPV, hepatit B, hepatit A, KKK, meningekok aşıları farklı yaş ve risk gruplarındaki erişkinlere uygulanmaktadır.

Sağlığın korunması ve sağlıklı yaşamın sürdürülmesi bütüncül yaklaşımla kolay ve mümkündür. Hastalıktan korkmak yerine; sağlıklı olma haline odaklanmak, sağlığı korumak ve geliştirmek için adımlar atmak uzun-sağlıklı yaşamı vadetmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.