Ayak Mantarı Nasıl İyileşir?

Ayak Mantarı Nasıl İyileşir?

Ayak mantarı, basit gibi görünen ve çoğu zaman dikkate alınmayan bir deri hastalığıdır. Aslında oldukça inatçı olan bu hastalık, tedavi edilmediği sürece rahatsızlık vermeye ve bulaşıcı olmaya devam eder. 

Dr. Rukiye Kaymaz

Dermatoloji Uzmanı

Ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Tedavisi basittir, ama çok dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez ve asla kendiliğinden kaybolmaz. Hasta, “nasıl olsa kendiliğinden geçer” düşüncesiyle hareket etmemeli ve derhal önlemini almalıdır.

Nasıl ortaya çıkar?

Mantar, sıcak, nemli ve havasız bir ortam sağladığından çoğunlukla ayak parmak aralarına yerleşip çoğalır. Birçok insanın çıplak ayakla dolaştığı yerlerde her zaman ayak mantarı kapma tehlikesi vardır. Örneğin yüzme havuzları, sauna, hamam ve spor salonlarında terlik giymeye dikkat etmek gerekir.

Nasıl fark edilir?

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisidir. Bir süre sonra aynı bölgedeki deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur. Deride kalınlaşma, deri üzerinde minik su kabarcıkları da mantarın belirtisi olabilir. Tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarına da bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliği de yapabilmektedir.

Ne yapmalı?

Böyle bir durumda hemen bir dermatoloji uzmanına gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları hemen uygulamalısınız. Uygun ilacı krem veya sprey şeklinde aldıktan sonra 2 – 3 hafta süresince sorunlu bölge temiz ve kuruyken uygulamalısınız. Süreklilik çok önemlidir; çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilse de aslında inatçı bir hastalıktır.

Bunlara dikkat edin :

Duş veya banyodan sonra ayak parmaklarının aralarını iyice kurulayın.

Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde banyo terliği giyin.

Aynı çorabı ve ayakkabıyı her gün giymeyin.

Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin için de tehlike yüksek demektir bu yüzden, evde terlikle veya çorapla giyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.