Nefes Darlığı Ciddi Hastalıkların Habercisi!

Nefes Darlığı Ciddi Hastalıkların Habercisi!

reha baran,nefes darlığı,nefes borusu darlığı,nefes darlığı tipleri,nefes darlığı belirtileri,nefes darlığı tedavisi,Nefes Darlığı Ciddi Hastalıkların Habercisi!Nefes darlığı mutlaka dikkate alınması gereken bur durum. Çünkü bu sorun astımdan zatürreeye, romatizmal hastalıklardan akciğer kanserine kadar birçok hastalığın habercisi olabiliyor.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran

Eğer “Nefesim daralıyor, “Eskisi gibi rahat nefes alamıyorum” diyorsanız, bunu hiçbir zaman olağan bir durum olarak görmeyip, mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Nefes darlığı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çünkü nefes darlığı ciddi hastalıklara işaret edebiliyor. Akciğer hastalıklarının yanı sıra diğer sistemlerin bazı hastalıklarında da ilk bulgu olabiliyor. Bu nedenle nefes darlığı nedenlerinin ayrıntılı olarak araştırılması gerekiyor.

Hangi tip nefes darlığı, hangi hastalıkların belirtisi oluyor?

• Soğuk havada nefes almakta güçlük çekme: Astıma işaret edebiliyor.
• Eforla artan nefes darlığı: KOAH, fibrozis, romatolojik hastalıklar, anemi, tiroit hormon bozuklukları veya kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olabiliyor.
• Nefesin yetmediği hissi: Hiçbir sebep bulunamazsa “psikojenik dispne” denilen, kişinin iç sıkıntılarından kaynaklanabiliyor.
• Geceleri artan nefes darlığı: Nefes darlığı özellikle yatınca artıyorsa, kalp yetmezliği ve astıma işaret edebiliyor.
• Oturulduğunda bile nefes almakta güçlük çekme: Kişinin oturduğu yerde bile nefes darlığı hissetmesi; astım, KOAH, akut bronşit, zatürree, akciğerde kitle, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, damar tıkanıklığı ve fibrozis gibi birçok akciğer hastalığına ait olabiliyor. Aynı zamanda anemi, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, reflü ve uykuda solunum apnesi gibi vücudun hemen tüm sistemlerini ilgilendiren hastalıklarda da ortaya çıkabiliyor.
• İstirahat halindeyken oluşan nefes darlığı: Astım, pulmoner emboli, zatürree, akciğer kanserleri, akciğer zarında sıvı toplanması ve aneminin belirtisi olabiliyor.

 

Erken tanı hastalığın ilerlemesini önlüyor!
Hastadan öncelikle dikkatli bir hikaye alınması ve fizik muayene yapılması gerekiyor. Sonrasında uygulanan akciğer grafileri, solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri, arter kanında oksijen ve karbondioksit ölçümleri, nefes darlığının nedenleri açısından çok önemli bilgiler veriyor. Bu testlerle nefes darlığının nedeninin akciğerde olup olmadığı anlaşılıyor ve gerekirse daha ayrıntılı testlere geçiliyor.

Tedavi şekli altta yatan hastalığa göre değişiyor!
Nefes darlığı tedavisi altta yatan hastalığın tedavisi ile mümkündür. Buna ek olarak hastalara oksijen veya basınçlı hava verilmesi gibi yöntemlere başvurulabiliyor.

RAHAT BİR SOLUK İÇİN…
• Sigara dumanı ve kirli havadan kaçının.
• Düzenli olarak spor yapın.
• Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yaşamayın.
• Burundan nefes alın.
• İdeal kilonuzu koruyun.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.