‘Onkoplastik Cerrahi’ Lüks Değil, ŞARTTIR!

13.10.2020
1.795
 ‘Onkoplastik Cerrahi’ Lüks Değil, ŞARTTIR!

Yıllardır teoride bilinen ancak pratikte aynı oranda uygulanmayan Onkoplastik Cerrahi alanında Türk hekimler tecrübelerini Avrupalı uzmanlara anlattı. SENATURK Akademisi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen toplantı, Covid 19 nedeniyle video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. İki gün süren toplantıya yabancı ve Türk, 16 ülkeden 100’e yakın uzman doktor onkoplastik cerrahinin detaylarını öğrenmek için katıldı. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hasan Karanlık, “Meme kanserinde sağ kalım oranı artıkça hastalarda beden bütünlüğü sorgulaması arttı. Onkoplastik cerrahi artık bir lüks değil; kadının tedavi sonraki hayatında bir gereklilik halini aldı” dedi.

—————-

Meme kanseri 8 kadında bir görülen ancak doğru tedavi sonrası yaşam şansı yüksek bir hastalıktır. Yaşam şansının yüksek olması tedavi sonrası yaşam konforunun önemini de artırır. Hastanın yaşama kaldığı yerden devam edebilmesi için kadınlığın sembolü olan meme bütünlüğünün korunması ilk sıraya yükseldi. Teoride bilinen ancak pratikte aynı oranda uygulanmayan Onkoplastik Cerrahinin önemi bu sorgulamayla gündeme geldi. SENATURK Akademisi tarafından dört yıldır düzenlenen toplantıyla Türk Onkoplastik Cerrahları Avrupa’daki meslektaşlarına canlı kadavra ve özel hazırlanan maketler üzerinde tecrübelerini anlatarak, tedavinin yaygınlaşması için önderlik yapıyor. Covid 19 nedeniyle bu yıl video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen, iki gün süren toplantıya yabancı ve Türk, 16 ülkeden 100’e yakın uzman doktor katıldı.

“Onkoplastik cerrahi lüks değil, bedensel bütünlük için gereklidir!”

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hasan Karanlık meme kanserinin sık görülmesine rağmen sağ kalım oranı yüksek bir hastalık olduğunu söyleyerek, onkoplastik cerrahi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Meme kanseri olduğunu öğrenen kadın için artık tedavi sonrası da önem kazandı. Hasta, iyileşme oranının yüksek olduğunu bildiği için tedavi sonrasını sorgulamaya başladı. Meme kadın için cinsiyetinin sembolüdür. Dolayısıyla tedavi sırasında ve sonrasında bedensel bütünlüğü kendisi-çevresi için mutluluğun şartı gibi düşünülmelidir. Hastanın memesiz hayatına devam etmesi ya da tedavi tamamlandıktan sonra bu sorunu giderilmesini beklemesi yerine meme cerrahisi eğitim ve yetkinliğine sahip iki cerrah aynı anda operasyonu yapabilir. Onkoplastik cerrahi tedavisi lüks değil, gerekliliktir. Bu tedavinin ana parçası; kadını anlamak, sonraki hayatı için gerekeni yapıp, bedensel bütünlüğüne görsel anlamda önem vermektir. Kanser korkusu yaşayan kadına ‘önce tedavi edelim sonra memeyi tamir ederiz’ yaklaşımı olmamalıdır.”

Türk hekimler Avrupalı meslektaşlarını eğitiyor!

Ülkemizde meme hastalıkları üzerine farklı bir prensip ile yola çıkan SENATURK Akademisi tarafından dört yıldır düzenlenen, Avusturya, İngiltere, Romanya, Ukrayna, Bangladeş, gibi farklı ülkelerden bir araya gelen uzmanlar, canlı kadavralar-özel hazırlanan maketler üzerinde Türk hekimlerden Onkoplastik cerrahi ile ilgili teorik-pratik eğitim alıyor.

“Korkutan tablo, mutluluğa dönüşebilir”

Prof. Dr. Hasan Karanlık korkutan tablonun mutluluğa dönüştürülebileceğini söyleyerek, konuya şöyle açıklık getirdi:

“Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da Senoloji; meme bilimi demektir. Beden eksikliği duygusu kadının çevre, aile, eş, iş hatta çocuğu ile iletişimini olumsuz etkileyebilir. Kadın, ruhunda travma oluşturan tedavi sonrasında hastaneye gelmekten çekinir. Kemoterapi, radyoterapi, vs. gibi zor tedavi süreçlerini yaşayan kadını despressif ruh halinden kurtarmak lüks değildir. Görsel bütünlük sağlandığında tedaviye uyum da artıyor. Kanser tanısı ‘daha güzel memelere sahip olabilirim’ düşüncesiyle yumuşayabilir. Korkutan tablo mutlu tabloya dönüşebilir. ‘Kombine Ameliyat’ olarak adlandırılan tedavide onkolog ve plastik cerrah birlikte operasyona girer. Onkolog kanserli bölgeyi temizledikten sonra karşı meme ile görsel bütünlüğün sağlanması için plastik cerrah, gerekirse küçültme-toparlama-dikleştirme işlemini yapar. Böylece kadın ameliyat sonrası belki de hastalık öncesinden çok daha estetik bir meme görüntüsüne kavuşur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.