Parkinson Genç Erkekleri Seviyor

Parkinson Genç Erkekleri Seviyor

Uzmanlar, Parkinson hastalığının kişinin genetiğinde var ise 25-40 yaşlarında da görülebileceğine dikkat çekti. Genetik gen ile geçen Parkinson hastalığı daha erken ortaya çıkabilir. Lifli gıdalar tüketilmeli, kemikleri sert tutmak için yoğurt yenilmeli. Haftada iki kere bakla yenilmesi de olumlu etki oluşturuyor.

Prof. Dr. Sultan Tarlacı

Nöroloji Uzmanı

Parkinson hastalığı çoğu kişide tek taraflı elde titreme olarak başlar. Genellikle 60 yaştan sonra belirtilerinin görüldüğünü kaydeden uzmanlar, tek taraflı başlayan hastalığın yaklaşık bir buçuk yıl sonra karşı tarafa geçtiğini söylüyor.

Tek taraflı başlıyor sonra karşı tarafa geçiyor

Parkinson hastalığı hareketlerde yavaşlamayla giden nörolojik bir hastalıktır. Yutma sıklığında azalma, göz kırpmada, bağırsak hareketi, düşünce akışında yavaşlama olarak belirtileri görülebilir. Parkinson hastalığı çoğu hastada tek taraflı elde titreme olarak başlar. Titreme olan tarafta yürürken olan kol salınımı durur. Yürüme esnasında öne doğru kamburluk görülür. Parkinson genellikle 60 yaştan sonra belirtileri görülür. Tek taraflı başlayan hastalık yaklaşık bir buçuk yıl sonra karşı tarafa geçer. Tükürük bezinden örnek alındıktan sonra tanı yüzde 70 oranında konulabilir. Parkinson vücudun sistemini etkileyen bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı gençlerde görülüyor mü? 

Parkinson hastalığı için her yıl 2-3 tane gen bulunuyor, şu an sayısı 27’e varan parkin geni kişinin genetiğinde var ise 25-40 yaşlarında da görülebilir, genetik olarak taşınabilir. Genetik wazqsile geçiş oranı yüzde 10 ile yüzde 15 arasındadır.

Parkinson’da kök hücre tedavisi 

Kök hücrenin geçici bir etkiye sahip olduğu izlenilmiştir. Günümüz açısından değerlendirince şu anda onaylanmış bir kök hücre tedavisi yoktur.

Dopamin ve Parkinson hastalığı ilişkisi 

Beyinde dopamin ile ilgili olan üç merkez bulunur. Dopamin 15-30 yaş arasında yüksektir ve Parkinson ve benzeri hastalıklar için altın standardında bir ilaçtır. Dışarıdan alınan dopamin doğrudan beyine geçmez. Dopaminin Parkinson hastaları üzerinde hareket kısıtını azaltan etkileri var. Hastanın tedaviye yanıt, yan etkiye hassasiyetine göre ayarlamak gerekir. Dopamin hücreleri kaybolduktan sonra yenilenmesinin mümkün olmaz.

Parkinson hastaları lifli gıdalar, yoğurt ve taze bakla tüketmeli

Parkinson hareketleri yavaşlatan sistemik bir hastalıktır. Parkinson hastalarının özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Kabızlık Parkinson hastalarında sıkça görülür çünkü bağırsakları yavaşlar o yüzden lifli gıdalar tüketilmeli, kemikleri de sert tutmak için yoğurt yenilmelidir. Haftada iki kere bakla yenilmesi olumlu etki oluşturur ama ilaç yerine geçmez. Aynı zamanda bisiklet sürmek Parkinson hastalığında önemli yer tutar.

Erkeklerde daha sık görülüyor 

Başlangıçta tek elde titreme ile başlar. Tıbbi olarak tremor adlandırıyoruz. Bu titreme dışardan görülerek anlaşılır, bir iki yıl sonra hastanın hareketlerinde yavaşlama, oturup kalkarken yavaşlık, kolları sallamama daha ilerleyen zamanlarda günlük faaliyetlerin de dışarıya bağlılık halini alabilir. Yaşlanmayla ilgilidir. Beynin hareket sisteminde bazı insanlarda belli sebeplerle ortaya çıkan çabuk yaşlanma.

Parkinson hastalığına sebep olan bazı etmenler var, bunlar içerisinde erkek cinsiyeti, kuyu suyu, sigara kullanımı, tarım ilacına fazla maruz kalma hastalığı tetikleyebilir. Kahve tüketimi Parkinson riskini azaltır. Yaşlılarda ortaya çıkan düşmeler Parkinsonun belirtileridir, denge sorunu yaşarlar.

Beyin pili etkili sonuç verebiliyor

Parkinson hastalığında erken tanı yaşam kalitesini arttırma açısından önemlidir. Maalesef hastalığın sürecini yavaşlatmak için günümüzde bir çözüm bulunmaz. Ancak Parkinson tedavi edilebilir hastalıktır. 1960’larda hiçbir tedavisi olmayan Parkinson hastalığı günümüzde ilaçlarla tedavi edilebilir. Değişik tedavi yöntemleri var, hekimler hastanın klinik tablosuna göre tedavi yöntemini belirlenir. Bazı hastaların beynine pil takılması tedavi açısından olumlu etki oluşturur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.