Parmakları Kıtlatmak

Parmakları Kıtlatmak

Uzmanlar, alışkanlık haline getirilen parmak kıtlatmayı (çıtlatmayı) önermiyor. Eklemler harap olabilir, kalıcı sorunlar oluşabilir. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar zaman içinde yumuşak dokudaki zedelenmenin, kavrama kuvvetinde azalmaya yol açtığını kanıtladı.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Parmakları kıtlattıktan sonra insanlar rahatlar. Ancak…The Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics’da yayımlanan parmak kıtlatması araştırmasından eklemi kıtlatmayı alışkanlık haline getirenlerde yumuşak dokuda zedelenme, kavrama kuvvetinde azalma gibi sonuçlar tespit edildi. Araştırmada parmaklarını kıtlatan 300 kişinin eklemlerindeki harabiyet incelendi. Harabiyet eklemi çevrelen bağları hızlı ve tekrarlı bir şekilde gerilmesinin sonucudur.

Baloncuklar Patlar Ve Eklemlerimizden Ses Gelir

Eklemler iki kemiğin birleşim yerinde bulunur, yumuşak doku ve bağlar tarafından çevrelenir. Vücudumuzdaki bütün eklemlerde sinoviyal sıvı da denilen kalın, berrak eklem sıvısı vardır. Eklemlerinizi kıtlatmak için parmaklarınızı esnettiğinizde, eklemdeki kemikleri birbirinden ayırmış olursunuz. Böylece eklemi çevreleyen yumuşak doku kapsülü de esner. Kapsülün esnemesiyle eklem içindeki hacmi artırırsınız. Bir fizik kuralı olarak ‘hacim artarsa, basınç azalır’. Eklem sıvısının basıncı düştüğünde sıvı içinde çözünmüş halde bulunan gazlar baloncuk haline gelir. Eklem yeterince esnediğinde kapsüldeki basınç düşer ve baloncuklar patlar. Bu patlama eklemlerinizden sesler gelmesine neden olur. Gazların sıvıda tekrar çözünmesi 25-30 dakika sürer ve bu süre içinde eklemlerden ses gelmez. Gazlar çözündüğünde eklemleriniz tekrar kıtlatılabilecek hale gelir.

Kıtlatınca Rahatlıyoruz Ama…

Eklemlerden ‘çıt’ sesinin alınmasından sonra eklem hareketinin arttığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Eklem manipüle edildiğinde eklemdeki hareketi algılayan reseptörler uyarılır ve eklemi çevreleyen kaslar gevşer. Eklemleri kıtlattıktan sonra insanların rahatlama hissetmelerinin sebebi budur.Bu arada, yapılan araştırmayla, parmak çıtlatmanın kireçlenmeye sebep olmadığı da belirlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.